Glazba

Sjećate li se albuma koji su izašli 1993. godine?

Foto: www.facebook.com/NirvanaOffiicial/
Vrijeme čitanja: 2 minute
Foto: www.facebook.com/NirvanaOffiicial/
Foto: www.facebook.com/NirvanaOfficial/

Možete li vjerovati da je prošlo dvadeset godina od posljednjeg albuma Nirvane te izlaska singla Creep benda Radiohead? Donosimo deset albuma koji su se 1993. godine borili za svoje mjesto na glazbenim ljestvicama. U moru glazbenika koji su potrošili svojih pet minuta slave, izdvajamo neke koji nas nakon dva desetljeća neumorno zabavljaju.

Tindersticks, “Tindersticks”

Indie rock bend iz Engleske, Tindersticks, dvije godine nakon osnutka izbacili su istoimeni album. Taman, buntovan i raskošan riječi su koje najbolje opisuju prvi album trojca. Prema časopisu Melody Maker, “Tindersticks” je najbolji album 1993. godine.

Suede, “Suede”

Najbrže prodan debitantski album u britanskoj povijesti (prije osnutka Oasisa i Arctic Monkeysa), album je alternativnog benda iz Londona, Suede. Zvuk kojim je bend osvojio nagradu Mercury podsjeća na The Smithse i Davida Bowieja.

Blur, “Modern Life Is Rubbish”

U slučaju da nije bilo neuspješne turneje Blura te sve veće popularnosti njihova suparničkog benda Suede, izvanredni album “Modern Life Is Rubbish” vjerojatno nikada ne bi ugledao svjetlo dana. Kako bi se dokazali, dečki su izdavačkoj kući ponudili novi, svježi zvuk.

Verve, “A Storm In Heaven”

Engleski alternativni bend, The Verve, prije deset godina predstavili su singl Blue kao glavnu pjesmu novog albuma. U vrijeme kada se publika upoznavala s albumom “A Storm In Heaven”, bend je nastupao s grupom Oasis koja je u to vrijeme bila relativno nepoznata.

Radiohead, “Pablo Honey”

Bez obzira na to jeste li ili ne fan Radioheada, pjesmu Creep zasigurno znate. Singl, kritiziran zbog prevelike doze depresivnosti, našao se na njihovom prvom albumu pod nazivom “Pablo Honey”. Iako se u početku nisu mogli pohvaliti velikim uspjehom, publika je prepoznala hitove Fake Plastic Trees i High and Dry.

Nirvana, “In Utero”

Treći i posljednji studijski album američkog grunge benda Nirvane, prodan je u više od 3 milijuna primjeraka samo u SAD-u. Album “In Utero” dosegnuo je broj jedan na ljestvici Billboard 200 te pokupio brojne pohvale kritičara zbog odmaka od njihova prošlog albuma, “Nevermind”.

The Wu-Tang Clan, “Enter The Wu-Tang (36 Chambers)”

Debitantski album Wu-Tang Clana, “Enter The Wu-Tang (36 Chambers)”, pomlađuje hip-hop scenu New Yorka. Časopis Rolling Stone uvrstio ga je na listu 500 najboljih albuma svih vremena. Eksplicitnim i duhovitim riječima pjesama, dečki su utjecali na mnoge hip-hop umjetnike poput The Notorious BIGa, Mobb Deepa i Jay-Zja.

Depeche Mode, “Songs Of Faith And Devotion”

Osmi studijski album grupe Depeche Mode, “Songs of Faith And Devotion”, donosi promjene u zvuku zbog korištenja više organskih instrumenata nego prije. S obzirom na tešku ovisnost o drogama Davida Gahana album, prodan u više od milijun primjeraka u SAD-u, stvaran je u teškim uvjetima.

New Order, “Republic”

Šesti studijski album engleskog elektronskog glazbenog sastava, New Order, zadnji je album koji su izdali prije osmogodišnje pauze. Glavni singl albuma “Republic” pod nazivom Regret posljednja je njihova pjesma na ljestivici top5 u Velikoj Britaniji.

PJ Harvey, “Rid Of Me”

Drugi studijski album cijenjene britanske glazbenice PJ Harvey, siroviji je i agresivniji od predhodnika “Dry”. Pjesme na albumu “Rid Of Me” izveo je trio koji se sastoji od gitaristice i vokala Polly Jean Harvey, bubnjara Roba Ellisa i basista Stevea Vaughana. To je bio posljednji album koji su snimili kao skupina prije raspada krajem 1993. godine.

Izvor: NME.com

Be social

Komentari