Zvučna instalacija Bojana Gagića u MSU-u naglašava oštećenost prostora
U galeriji MSU-a od 23. veljače postavljena je izložba Bojana Gagića Između tišina. Umjetnik je svoju ideju predstavio kroz fonografski zapis dvanaest minskih polja snimanih tijekom jedne godine.
Bojan Gagić zagrebački je višestruko nagrađivani multimedijalni umjetnik. Nakon srednje trgovačke škole u Zadru, studira filozofiju i religijsku kulturu. Član je HDLU-a i ZUH-a, te aktivno izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu od početka devedesetih godina. Kao umjetnik bavi se performansom, ambijentalnim instalacijama, kompjutorskim grafikama i videoradovima. Posljednjih nekoliko godina bavi se field recordingom i eksperimentima vezanim uz odnose tijelo/prostor/zvuk/osjećanje.
Zvučni zapisi unutar izložbe postavljeni su s jedne strane prostorije, dok se na suprotnoj strani nalaze fotografije mjesta snimanja audio zapisa. Lokacije Mošćenice, Donje Subocke, Rađenovca, Kričke, Zemunika, Češkog Sela, Modrića, Lipika, Glinska Poljana, Starog Grabovaca, Prkosa i Subocke prikazani su na fotografijama s lako prepoznatljivim oznakama minske opasnosti, ali zvukovi snimljeni na tim područjima pričaju jednu potpuno suprotnu priču. Ovisno o samom položaju minskog polja zvuk zahvaća posebnost upravo tog prostora, ne odajući ni po čemu opasnost. Zvučni zapisi pušteni su istovremeno pa pomalo stvaraju doživljaj buke i živosti, što je pak u suprotnosti s vizualnim djelom koji prikazuje prostore napuštene već duži niz godina.
Možda pukom slučajnošću ova izložba dolazi baš u pravom trenutku kada hrvatski pirotehničari prosvjeduju zbog žalosno niskih plaća. Jedino ostaje nada da će naši umjetnici 2019. godine ostati bez materijala za ovakve zanimljive, ali i pomalo tužne izložbe.
Izložbu je moguće pogledati do 15. ožujka.