Lara Mitraković
23. kolovoza 2026.

Vrijeme čitanja: 13 minuteRazgovor s pjesnikinjom Larom Mitraković o kretanju, o tome kako nastaje i mijenja se pjesma, granici između privatnog iskustva i književnosti, glazbi koja prati ove pjesme, suvremenoj poeziji.

„365 rečenica”
18. kolovoza 2026.

Vrijeme čitanja: 4 minuteSama autorica knjigu je započela kao svojevrsno istraživanje. Nakon što je prestala redovito voditi dnevnik, odlučila je tijekom cijele 2023. godine svakoga dana napisati samo jednu rečenicu.

Glazba

Gatuzo se vratio s albumom Subota

Press
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

Nakon što su krajem prošle godine izbacili EP 360°, zagrebački rock bend Gatuzo vraća se s novim studijskim albumom Subota. Album donosi 11 svježih pjesama, a najavljen je upečatljivim singlom Ptica.

Album je sniman uživo tijekom dva sessiona, s ciljem da se uhvati sirova energija benda, spontani trenuci i autentična atmosfera u kojoj bend istražuje nove izražajne puteve. Takav pristup dao je albumu jedinstvenu dinamiku i osjećaj prisutnosti — kao da slušatelj izravno sudjeluje u stvaranju zvuka.

Proširena postava i slojevitija produkcija omogućile su bendu da napravi korak naprijed — naglašavajući melodičnost i indie senzibilitet, a da pritom ne izgube prepoznatljivu snagu i iskonski rock zvuk koji ih od početka definira.

Produkciju albuma potpisuje frontmen benda Šiljo DT, dok značajan doprinos zvuku daje slovenski multiinstrumentalist Dejan Slak-Sleyk, čije izvedbe na mellotronu, moogu, organu, clavinetu i pianetu donose dodatnu dimenziju cijelom albumu.

Vizualni identitet albuma također je pažljivo osmišljen – za dizajn covera zaslužna je Lara Glavić Končar, dok fotografiju benda potpisuje Igor Ilić.

Album je dostupn na svim streaming servisima, a Subota stiže na vinylu kroz 3 mjeseca.

Be social

Komentari