25. siječnja 2026.

Vrijeme čitanja: 5 minuteBend Buč Kesidi odradio je svoju prvu arenu, onu zagrebačku. Ovaj polufestivalski nastup čini se više kao “zalog za budućnost” te kao objektivna procjena situacije u kojoj mogu sami vidjeti gdje se trenutačno nalaze.

19. siječnja 2026.

Vrijeme čitanja: < 1 minutaVeć dobro poznata i jedna od najljepših pozornica Europe dočekat će britanske alt rock velikane.

Vizart

Međunarodni dan muzeja: Jedinstveni plakati jedinstvenog događaja

Foto: mdc.hr/screenshot
Vrijeme čitanja: 2 minute
Foto: facebook.com / Međunarodni Dan Muzeja - International Museum Day
Foto: facebook.com / Međunarodni Dan Muzeja – International Museum Day

Danas, 18. svibnja 2013. godine, obilježava se tridesetšesti Međunarodni dan muzeja. Ovaj događaj od davne 1977. godine organizira ICOM (International Council of Museums). Cilj Međunarodnog dana muzeja je obratiti pozornost javnosti svake nove godine na izazove s kojima se muzeji diljem svijeta suočavaju. Ovo je dan na koji se želi podići svijest javnosti o ulozi muzeja u razvoju društva. Zato se tema događaja mijenja svake godine, a osmišlja ju upravo ICOM.  Kako se mijenja tema, mijenjaju se i promotivni plakati. Osim službenog plakata, jedinstvenog za sve države sudionice, svaka država kreira i svoj.
Svake nove godine sve više muzeja sudjeluje u ovome međunarodnom događanju. Hrvatska sudjeluje od 1980. godine, a ovogodišnji program događanja u muzejima diljem Hrvatske pogledajte ovdje. Odabrali smo vam dva najupečatljivija plakata kreirana u Hrvatskoj i to Ruke Mona Lise iz 1995. i Ljubičićev plakat Muzeji i okoliš iz 1992. godine koji referira na rat u Hrvatskoj. Uvid u više plakata je na stranicama Muzejskog dokumentacijskog centra.

Foto: mdc.hr/screenshot
Foto: mdc.hr/screenshot
Foto: mdc.hr/screenshot
Foto: mdc.hr/screenshot

 


Be social

Komentari