novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Vizart

Petra Kovačić – ‘Moguća lakoća’: O prostoru, promatraču i djelu

Foto: Facebook Event
Vrijeme čitanja: 2 minute
Foto: Facebook Event
Foto: Facebook Event

Prošli tjedan u Studiju Moderne galerije “Josip Račić” otvorena je samostalna izložba splitske umjetnice Petre Kovačić. Ovo je peta u nizu samostalnih izložbi ove umjetnice, a ostaje otvorena do 12. travnja 2015.

Petra Kovačić diplomirala je 2008. godine na Nastavničkom odsjeku zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti u kiparskoj klasi Peruška Bogdanića, a trenutno predaje na splitskoj Školi za dizajn, grafiku i održivu gradnju i asistentica je na Umjetničkoj akademiji u Splitu.

Izložba “Moguća lakoća” sastoji se od četiri instalacije, postavljene u četiri odvojene prostorije, a zamišljene su s namjerom da se prilagode unaprijed zadanom prostoru.

“Lakoća” je svjetlosna instalacija kubične forme, načinjena od slojeva mliječnog pleksiglasa, dajući transparentnost svjetlom koje osvjetljava motiv koji morfološki podsjeća na brdo, zalazak sunca ili susret neba i zemlje, kako je ustvrdila Barbara Gaj. Video instalacija “Odlazak”, projicira se na polupropusno platno i prikazuje kretanje balona, njegove kružne forme, te različite varijacije tih kretnji. “Želja” je skulptura-instalacija konstruirana je od bakrene žice, a gornji dio obložen je papirom i podsjeća na svojevrsnu svjetleću krošnju. Posljednja je ambijentalna instalacija s fluorescentnim zračenjem – “Zaboravan”, koja se poput zrake ili paučine spušta iz gornjeg kuta u središte prostorije.

Svaki od ovih radova je zaseban i izveden u drugačijem materijalu, ali ih sve veže element svjetlosti koji igra bitnu ulogu u sve četiri instalacije. Po riječima Milan Bešlića iz predgovora kataloga izložbe, umjetnica propituje odnos između instalacije i prostora, kao i odnos između djela i promatrača.

Samu izložbu najbolje je sažela sama umjetnica koja je o radovima izjavila: “radovi su tematski inspirirani ljudskim osjećanjima, formalno prirodnim pojavama, prostorima i oblicima, koji su reinterpretirani kako na formalnoj, tako i na simboličkoj razini. Radovi propituju i međusobne odnose prostora, izloženog djela i posjetitelja izložbe.”

Ulaskom u prostore u kojima su postavljene instalacije doista proživljavamo ono što je umjetnica i zamislila kao rezultat svojih radova. Zbog efekta svjetlosti stvara se poseban ugođaj, a dužim boravkom u prostoriji počinjemo razmišljati o prostoru, o instalaciji, o promatraču, njihovoj povezanosti, međusobnim utjecajima i  dodirnim točkama što je bila i sama zamisao izložbe.  Tako da ako planirate posjetiti izložbu, preporuka je da si uzmete vremena, budući da tek boravkom uz instalaciju shvaćate sve ovo prethodno navedeno.

Be social
Što misliš o ovoj izložbi?
Podijeli svoje mišljenje putem ZiherMetra!
Vaš glas je zabilježen. Hvala vam na glasanju!

Komentari