Počeo je 28. FAKI – Festival alternativnog kazališnog izričaja

Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI najstariji je i najdugovječniji program Autonomnog kulturnog centra. Dvadeset i osmo izdanje festivala održat će se od 26. svibnja do 1. lipnja. Tema ovogodišnjeg izdanja je briga kao otpor. U vremenu u kojem društvo sve češće zanemaruje odgovornost za druge, FAKI otvara prostor za promišljanje brige kao čina solidarnosti, otpornosti i zajedničkog učenja.
Kroz niz besplatnih radionica, predstava, performansa i razgovora, umjetnici i umjetnice iz cijelog svijeta propituju kako društvene, političke i kulturne sile oblikuju naše poimanje brige – od intimnih odnosa do borbi za ljudska prava, ekološku pravdu i dostojanstvo zajednica. Program se odvija na više zagrebačkih lokacija (Filmski studio Medika, Galerija Siva, Infoshop Pippilotta, Cirkobalkana šator, mala dvorana Pogon Jedinstvo, Scena Ribnjak, Studio-galerija Klet), a u središtu festivala stoje izvedbe koje spajaju osobno i kolektivno iskustvo, umjetničko istraživanje i političku svijest.
FAKI je projekt Autonomnog kulturnog centra Attack pokrenut 1998. kao odgovor na dominaciju elitizma i komercijalizacije u institucionalnoj kulturi, s ciljem podrške neovisnim, avangardnim i eksperimentalnim izvedbenim praksama. Danas, više nego ikad, poziva na preispitivanje odnosa prema sebi, drugima i društvu u kojem živimo.
Osobna povijesti za otvaranje mogućnosti stvaranja
Festival je u ponedjeljak, 26. svibnja otvorio YEBBA kolektiv performansom LP u Filmskom studiju Medika. Ovaj performans oblikovan je poput glazbenog albuma koji se izvodi uživo. Umjetnice na sceni prenose priče o nesigurnosti, hiperprodukciji, krivnji i ljubavi kroz glazbu, pokret, glas i predmete. Iako ne moralizira, LP s humorom osvjetljava društvene probleme i potiče na razmišljanje o njihovom rješavanju.

Drugi dan festivala, u utorak, 27. svibnja u prostoru AKC Medike od 18:00 održat će se performansi Second Class Queer Kumara Muniandyja i Dissapearing Ecologies slovačkih umjetnica Kláre Kusá i Celestíne Minichová. Nakon performansa možete se opustiti uz glazbenu selekciju DJ-ice Yugoplovije. U srijedu, 28. svibnja, festival seli u Pogon Jedinstvo i u šator Cirkobalkane. Tamo nas s početkom u 16:00 čeka jedan-na-jedan performans Confess to Nature u kojoj će posjetitelji dobiti priliku “priznati se prirodi” i predstave ANÓNIMX, 1936 Miriam Gracia Berges, LAS DESQUERIDAS Carlote Berzal i Marie Cazenave te #NOTI Andreeje Tănase & Casandre Topologeanu.
U četvrtak, 29. svibnja s početkom u 16:00 u Infoshopu Pippilotti održat će se razgovor s umjetnicom Helenom Štrok o procesu nastajanja njezinog rada The Bura Suite. Prikaz ove interdisciplinarne sci-fi bajke organiziran je u suradnji sa studijom i galerijom Klet. Radnja je smještena u spekulativnu budućnost na Zemlji gotovo potpuno prekrivenoj vodom, gdje je Velebit jedno od posljednjih kopnenih područja. Dvoje znanstvenika traže Burin odgovor na svoja pitanja, no njihovo putovanje donosi još više neočekivanih izazova. Performans možete pogledati u studiju-galeriji Klet 30. i 31. svibnja u 20:00.
Muški pogled na žensko tijelo
Pretposljednjeg dana festivala, u subotu, 30. svibnja u suradnji sa Subscenom za kazalište, izvedbene umjetnosti i ostale hibride, neprofitnim projektom kojeg u partnerstvu provode Autonomni kulturni centar Attack i udruga Cirkorama, održat će se performans Misslightenment umjetnice Eleni Pluomi. Misslightenment je vizualno snažan solo performans u kojem sjena, svjetlo i tijelo otkrivaju fragmentirane ženske narative. Istražujući ulogu muškog pogleda u zasjenjivanju ženskih priča, Eleni Ploumi crpi inspiraciju iz mitologije i suvremenog nasilja nad ženama, istovremeno se oslanjajući na vlastita sjećanja. U središtu rada postavlja se pitanje: kako upravo ta tumačenja – kroz povijest, kulturu i tijelo – oblikuju kontinuirano nasilje nad ženama?
Performans će se održati u Filmskom studiju Medika u 19:00, a nakon njega umjetnica poziva publiku na otvoreni razgovor o temi rodno uvjetovanog nasilja nad ženama – kako se ono oblikuje, prepoznaje, prikriva i proživljava, i koje uloge možemo zauzeti kao svjedoci, saveznici i članovi zajednice. Posljednji dan festivala rezerviran je za zajednički ručak i evaluaciju programa. Ulaz na sve izvedbe i radionice je besplatan.
