Što sve može jedna olovka?

Što je tako posebno u olovci? Nastala u 16. stoljeću, otkrivanjem rudnika grafita, postala je dio svakodnevnog života. Svojom jednostavnošću i mekoćom ona može stvoriti rapsodiju oblika i crta, tonski obraditi i pojačati intenzitet i ljepotu stvari.
Crteži triju umjetnika koji će danas u 19 sati biti predstavljeni u Studiju Moderne galerije „Josip Račić“ hommage su olovci i dokaz njezine svestranosti i bezbrojnih mogućnosti. Oni su Josip Vaništa, Davor Vranković i Duje Medić. Povezuje ih isti medij, ali i međusobno razdvaja. Svatko svoju olovku koristi na svoj način, ubacujući u nju sebe i svoj stil.
Vaništa je u tom smislu minimalist koji poništava formu strogošću geometrije. Tako konstruira prostore (Večernje očajanje), objekte (Pismo i olovka, Kalvarija) i lica (R. Rilke) svodeći ih na sjene stvarnoga.
Vranković koristi tehničku olovku i stvara nadrealne prizore interijera, figure od nabacanih predmeta ili materijala ili mrtve prirode. Voli se igrati s bujnošću i ubaciti elemente barokne raskoši u naborima i dramatici svjetlosnih igra u prostoru.
Duje Medić zumira svoje objekte do maksimuma čineći ih apstraktnima i vrlo nestvarnima. No zapravo su oni mikroskopski uvećani uzorci predmeta iz njegova ateliera. Njihov identitet otkriven je samo naslovom slike.
Olovka omogućava ova djela i sudjeluje u kreativnom zanosu svakog umjetnika, bilježeći svaki drhtaj, silinu i potez.
Izložba je otvorena do 2. kolovoza 2015.