Film

Top 15: Najgori božićni filmovi koje možete pronaći na Netflixu

božićni
Vrijeme čitanja: 9 minute

Uvijek sam mislila da svi mi imamo onaj neki period u godini kad nam se gledaju filmovi upitne kvalitete. Nema ništa lošeg u tome da ponekad računaš na taj sretan kraj jer je sve ostalo u tvom životu u tom trenutku upitno, nesigurno ili jednostavno u kurcu.

Ne mora čak ni biti da nešto u tvom životu ne štima, samo želiš tu sreću i spoznaju na kraju filma da će sve biti dobro, baš onako kako treba biti. Možda ni nisi tu zbog sretnog kraja, možda ti samo treba neka pozadinska buka, nešto čemu ćete se ekipno rugati na zajedničkom gledanju filmova. Možda si ljubitelj božićne tematike i voliš feelgood filmove, sve je to u redu.

Odgovor na pitanje zašto ponekad gledam loše filmove je nemoguć

Ovo je nešto što bi Capak izjavio. Sad smo došli do onog dijela gdje ja pokušavam objasniti svoju fascinaciju dobrim, ali i lošim treš produktima filmske i glazbene industrije – jednostavno nemam logično objašnjenje zašto to volim. Netko ima strast prema skupljanju salveta, preuređivanju starog namještaja, netko voli skupe aute ili PEZ dispenzere. Ja volim ružne pulovere, šetnje šumom i nekoliko puta godišnje ciljano gledam jako loše filmove.

Ne pomažu mi ni povremeni uznemirujući PMS-ovi u kojima me podivljali hormoni pretvaraju u kenjkavu i plačljivu osobicu. Tih dana plačem na sve od lijepe mačke, peseka zavezanog pred dućanom, penzionerskog bračnog para u tramvaju, kineske reklame za lijek protiv prehlade – you name it, ja ću plakati! Plačem tada i na ovako loše filmove, ali ne zbog toga koliko su loši (iako bi trebala), nego zbog sve te silne patetike koja se njuši već iz prvih nekoliko kadrova.

Niša za loše

Imam Netflix pa sam jednom prilikom htjela provjeriti kakvih sve božićnih filmova tamo ima. Krenula sam s najgorima i uhvatila se u loop, nisam ih mogla prestati gledati.

Također, želim napomenuti kako sam tek prilikom slaganja ove liste uočila kako se neki redatelji i scenaristi ponavljaju. Dakle, postoje ljudi koji rade loše božićne filmove, to je očito cijela niša od koje se može dobro zaraditi. Netko potiče filmska ispodprosječna ostvarenja. A ja ih gledam.

P.S. Znate li da Hrvatska nema svoj božićni film? (Kasnije me je Valentina uputila na to da Hrvatska ipak ima svoj božićni film, što možete pročitati na kraju teksta)

Lista najgorih filmova koje možete pronaći na Netflixu

Ako zaista krenete gledati neke od ovih naslova, možda će vam se vrlo brzo učiniti kako je ovo popis filmova u kojima se sve žene savršeno snalaze u štiklama na snijegu i ledu, ali nije to razlog slaganja ove liste. Ovo je lista filmova kojih biste trebali biti pošteđeni, osim ako si, baš kao i ja, želite tu vrstu mazohizma. Puna je osrednje ili loše glume, scenarija koji priliče osnovnoškolskim zadaćnicama i spoilera. Ovo rangiranje vjerojatno i nema nekog velikog smisla jer su svi filmovi podjednako loši.

Recimo da je ovo moj poklon vama ove godine, recimo da sam pogledala ove filmove zato da ih vi ne morate. Krenimo s ovim nečasnim odbrojavanjem!


15. The Holiday Calendar


Ovaj film sam uspjela pogledati tek iz sedmog pokušaja, prijašnji pokušaji gledanja su rezultirali time da bi zaspala uvijek na sličnom dijelu. To ne mora nužno govoriti nešto o samom filmu jer sam poznata po tome kako često zaspim unutra prvih pola sata filma ili serije.

Fotografkinja koja pokušava živjeti od svog talenta preko adventskog kalendara shvaća kako je zaljubljena u svog najboljeg prijatelja. Brzo ćete predvidjeti radnju filma, ali rekla bih da je gluma najuvjerljivija u odnosu na ostale naslove s ovog popisa.

Director: Bradley Walsh
Screenplay: Amyn Kaderali


14. The Princess Switch


Ne mogu si pomoći, stvarno jako volim Vanessu Hudgens. Mislim da je to bio i jedini razlog zašto sam pogledala ovaj film do kraja. Slastičarka na natjecanju slučajno naleti na vojvotkinju koja izgleda isto kao i ona. Dalje možete sami.

Puno klišeja i nepotrebne sladunjavosti. „The Parent Trap” s odraslim aktericama u božićnom okruženju i radnjom koja se ne događa u stvarnom životu. Ako si zaželite pogledati ovaj film, uzmite u obzir da postoji i The Princess Switch 2, a po traileru mi se čini da je puno gori od prethodnika.

Redatelj: Michael Rohl
Scenarij: Megan Metzger, Robin Bernheim


13. Christmas Wonderland


Heidi je slikarica koja radi kao asistentica u galeriji/muzeju i ne zna kuhati. Kelly Hu iz „The Scorpion King” glumi nesposobnu šeficu koja ne zna da postoji digitalna arhiva u kojoj se nalaze svi potrebni dokumenti za svakodnevno obavljanje poslova.

Ovo je zapravo ljubavna priča (kao i sve ostale s ovog popisa) u kojoj glavni akteri oživljavaju srednjoškolsku vezu, nakon što se Heidi vrati u rodni grad pričuvati nećake, djecu u razvoju, i hraniti ih pizzom i lošim kornfleksom. Kao da 15-godišnjak ne može ostati dvije noći s mlađom sestrom sam kod kuće. Ona slučajno zapne tamo i shvati da joj se ne da raditi dosadašnji posao i da se ponovno želi baviti slikarstvom.

Redatelj: Sean Olson
Scenarij: Jay Cipriani, Anna White


12. The Knight Before Christmas


Još jedna Vanessa u božićnoj pustolovini. Nekim čudom vitez iz 14. stoljeća putuje kroz vrijeme i nađe se pred kolima u pokretu glavne nam akterice. Ona ga, nakon što ga je lupila autom, odvede u bolnicu i pruži mu utočište dok mu se pamćenje ne vrati, misleći da je prezgodan lik prolupao zbog udarca.

Nepoznatog lika u oklopu pustiš u kuću u kojoj živiš s djetetom, bravo. Možda je moj um u problemu jer naizgled brijem na najgore. Ono što slijedi je romansa, to se odmah dalo pretpostaviti.

Ova moderna bajka je sasvim u redu ako ju gledate s djecom ili ako ste žena u visokom stupnju PMS-a i hormoni vas rasturaju.

Redatelj: Monika Mitchell
Scenarij: Cara J. Russell


11. 12 Gifts of Christmas


Trebalo mi je točno pola minute da predvidim radnju cijelog filma. Još jedna slikarica koja nikako da se etablira, pa pronalazi alternativni način zarade. U tome nema apsolutno ništa loše, dapače, to je ono što mnogi naši nekadašnji djelatnici iz kulturnog sektora upravo pokušavaju, kako bi se prehranili i platili račune.

Otrgnimo se od surove stvarnosti naših sugrađana, ovdje smo ipak zbog radnje filma, a ne kritike usmjerene prema Vladi.

Ovaj film spašava iznimno simpatična glumica s manjkom talenta za glumu, s tim da sam shvatila da mi je iznimno simpatična jer me podsjeća na moju mamu iz mlađih dana.

Ono što ga ne spašava, jest naš glavni lik koji je karijerist i nema pojma o međuljudskim odnosima. Anna Parisi je stručnjak za poklone i zaljubljuje se u svog prvog klijenta. Sve je to obostrano tako da ju on vrlo brzo i upoznaje sa svojom obitelji. Premotamo li skroz na sretan kraj, veliki upitnik i gorčinu predstavlja jezivi portret koji Ana poklanja njegovoj obitelji, a koji ni ne izgleda kao slika. Ne znam tko bi time bio ikad oduševljen.

Htjela bi još samo napomenuti kako Donna Mills kao majka glavnog glumca izgleda stravično voštano-plastično i očito je s godinama zaboravila kako se glumi.

Redatelj: Peter Sullivan
Scenarij: Peter Sullivan, Lynn Grant Beck, Jennifer Notas


10. Christmas Under Wraps


Glavnu glumicu Candace Cameron Bure gledali smo u obiteljskoj seriji „Full House”. Razmažena mala bogatašica nije uspjela dobiti staž koji je htjela pa se iz očaja preselila na Aljasku i tamo upoznala zgodnog muškarca u kojeg se zaljubila. Usput je saznala da mali gradić skriva veliku božićnu tajnu.

Radnja filma je očajno predvidiva, scenarij kao da je pisalo dijete u osnovnoj školi, a dijalozi između glavne glumice i njezine prijateljice medicinske sestre su nešto bi voljela zaboraviti. Sigurna sam da i hoću.

Redatelj: Peter Sullivan
Scenarij: Jennifer Notas


9. Christmas Inheritance


Najvažnije pitanje vezano uz ovaj film – zašto bi Andie MacDowell pristala glumiti u nečem ovako lošem?

Još jedna razmažena bogatašica (primjećujete uzorak), buduća CEO očeve tvrtke nakon blamaže i flešanja dupeta na božićnom domjenku bude poslana u mali gradić sa samo 100 USD dostaviti “posebnu božićnu čestitku” poslovnom partneru.

Naravno da snijeg zatrpa grad pa Ellen mora ostati i družiti se sa zgodnim vlasnikom svratišta (jedva sam čekala priliku da upotrijebim riječ svratište). Svi pomažu jedni drugima, Ellen zaboravlja da je zaručena za podmuklog snoba i malo previše vremena provodi sa svojim novim prijateljem. Nekoliko iznenađenja kasnije, Ellen ponovno probudi svoju “ljudsku” stranu i konačno dostavi pismo poslovnom partneru. Službeno postane CEO, raskine zaruke i poljubi se s vlasnikom svratišta.

Redatelj: Ernie Barbarash
Scenarij: Dinah Eng


8. A Cinderella Story / Christmas Wish


Sirota Pepeljuga preživjela je vjerojatno najviše različitih ekranizacija. Samo još jedna u nizu priča o djevojci koju maltretira njezina maćeha, a polusestre su joj smanjenog mentalnog kapaciteta, nepristojne i neugodne.

Ovo je film za polaznike viših razreda osnovne škole, priča o bogatim klincima čiji snovi se ostvaruju uz “mnogo” muke. Sve je puno autotunea i pjesama napravljenih za dućansku playlistu (jeste li ikad obratili pažnju na to što svira u dućanu dok kupujete?). Nažalost, ovo je jedna od lošijih “Pepeljuga” koje sam gledala na malim ekranima.

Redatelj: Michelle Johnston
Temeljeno na: A Cinderella Story; Leigh Dunlap


7. A Christmas Prince


Perspektivna novinarka Amber umjesto na Fashion Week bude poslana u kraljevstvo Aldovije napraviti priču o kraljevskoj obitelji. Uspije se infiltrirati u obitelj kao mentorica princeze koja je invalid, zbog čega dobije savršenu priliku bolje upoznati obitelj. Naravno da se zaljubi u buntovnog princa i provodi vrijeme s njim mimo svih mogućih protokola.

Primite se za naslonjač – izgleda da je princ posvojen, a Amber je raskrinkana. Neću vam baš sve spojlati, Amber nađe načina kako spasiti stvari i nakon svog herojskog čina tiho se povuče u New York. Odbije objaviti tabloidsku priču u časopisu, te istinu objavi na svom blogu. Princ pročita blog i zaprosi ju, Amber pristane.

Primite se za naslonjač još jednom jer priča ovdje nije stala. Nakon „A Christmas Prince – The Royal Wedding”, uslijedila je i „A Christmas Prince – The Royal Baby”. Drugi i treći nastavak još nisam pogledala, ali mislim da ni neću.

Redatelj: Alex Zamm
Scenarij: Karen Schaler, Nathan Atkins


6. Christmas Made to Order


Jonathan Bennett (da, onaj lik iz filma „Mean Girls”) je arhitekt koji nema vremena za svoju obitelj i ne zna ništa o božićnim ukrasima. Steven zaposli Gretchen, mladu entuzijastičnu dekoraterku da mu dekorira stan i da zabavlja njegovu obitelj koja je došla u posjet za blagdane.

Možete li pogoditi tko se zaljubi?

U sporednoj ulozi šefice našeg protagoniste prepoznat ćete majku Laure Winslow iz serije „Family Matters”. Film nudi nekoliko gafova, a najprimjetniji je onaj kada obitelj kupuje svježe drvce na farmi jelki, a u stanu su okitili umjetno. Glavno pitanje je kako Steven uspijeva popiti toliko kave, a nema trzave tikove i trčkalicu.

Redatelj: Sam Irvin
Scenarij: Matt Marx, Anna White


5. Let it Snow


Ovo je jedan od onih filmova na Netflixu za koji imate osjećaj da je napravljen baš zato da određeni glumci igraju tu neku određenu ulogu. Meni se uz to činilo kao da je sniman u pauzi između nekog većeg projekta, ali kao, svi su tu pa hajde da snimimo još jedan film iz zezancije.

Nekoliko priča isprepliće se i na kraju dobiva zajedničko mjesto raspleta. Mladi studenti u gradu zatrpanom snijegom suočavaju se sa svojim slatkim brigama i slabostima. Ovaj feelgood film je prepun mladih Netflixovih nada pa ne znam je li napravljen da ih malo bolje prezentira publici ili je netko bio ozbiljan dok je ovo snimao.

Možda ovaj naslov nije zaslužio biti ovako nisko na listi, ali količina razočaranja koju mi je prouzročio ga je stavila tu, na mjesto broj 5. Od ovdje na dalje slijede samo negledljive grdosije od filmova.

Redatelj: Luke Snellin
Scenarij: Victoria Strouse, Kay Cannon, Scott Neustadter, Laura Solon, Michael H. Weber


4. Christmas With a View


Zbog generičnosti, umjetne sladunjavosti i užasno loše glume ovaj film mi je bio jedva gledljiv. Ipak, izdržala sam do kraja nekim čudom. Nemam ništa dobro za reći o ovom ostvarenju.

Slavni chef Shane prihvaća posao u poznatom resortu gdje upoznaje mladu Claru koja vrlo brzo postane rastrojena između njega i svog šefa Hugha. Što da vam kažem, petljanje s kolegama s posla rijetko kad rezultira nečim dobrim. Ipak, ovo je film i kako će se klupko otpetljati, jasno vam je u prvih deset minuta radnje.

Ako vas je zanimalo gdje je danas Vivica A. Fox, odgovor je – u lošim božićnim filmovima na Netflixu (Pogledaj A Weeding for Christmas)!

Redatelj: Justin G. Dyck
Scenarij: David Finley


3. A Wish for Christmas


Lacey Chabert, poznata kao Gretchen iz već spomenutog filma „Mean Girls” glumi Saru, junior web dizajnericu čiju dobrotu iskorištavaju svi njezini kolege. Za Božić zaželi biti hrabrija, a želja joj se ispuni, te ju na dva dana pretvori u izrazito napornu osobu.

Peter je CEO i odluči s njom otići na poslovno putovanje na kojem trebaju budućem partneru prezentirati ideju za novi projekt, koji će osigurati opstanak tvrtke. Sara isključivo svojim (novim) napornim karakterom uspijeva zadobiti pažnju potencijalnih budućih suradnika, a njezin šef osjeća veliko divljenje prema njoj i cijeni njezinu iskrenost.

Oni se na tom poslovnom putovanju zaljube, hepi end je prisutan, a vas molim da ne gledate ovaj film jer je jeftin, pun ljigavih klišeja, a Sara je, unatoč svojoj dobroti, iritantno nametljiva.

Redatelj: Christie Will
Scenarij: Helen Frost, Don MacLeod


2. A California Christmas


Recenzije kažu da u prvih 15 minuta naslućujete radnju cijelog filma, ponovno imamo superzgodne aktere priče koji će se zaljubiti jedno u drugo. Jedina “zanimljivost” oko ovog filma je ta da su glavni glumci supružnici u privatnom životu.

Ovaj film nisam pogledala, ali sam gledala neke isječke koji mi potvrđuju odluku. Vidljivo je i prema traileru da zaslužuje biti u top 3. To dodatno potvrđuje i dijalog u kojem glavni glumac ostavlja svoju djevojku preko telefona, kao da joj javlja neku banalnost poput toga da je kupio sve s popisa u dućanu. Osim toga, iz jednog drugog isječka razabire se da glavni lik nema poštovanja prema svom vozaču. Nikakav uzor za mlađe generacije!

Ako ga netko pogleda cijelog, nek’ mi javi jesam li bila u pravu.

Redatelj: Shaun Paul Piccinino


1. Christmas Wedding Planner


Najtužniji primjerak s ove liste, najlošija gluma i najnegledljivija radnja pripali su božićnoj planerici vjenčanja. Kelsey je zadužena za organizaciju vjenčanja svoje rođakinje, ali joj planove mrsi bivši te iste rođakinje koji je privatni detektiv i istražuje mladoženju.

Netko je financirao realizaciju ovog božićnog sranja i odlučio ju plasirati dalje, nakon što je (nadam se) vidio koliko je sve ispalo loše. Ne znam, evo, u mojoj srednjoj su učenici bolje glumili u školskim predstavama. Jedan dečko iz Budenca glumio je bolje od svih glumaca iz ovog filma zajedno.

Redatelj: Justin G. Dyck
Scenarij: Keith Cooper


Još neki filmovi koje ne biste trebali nikad gledati (neka foršpan govori dovoljno za sebe), a neću ih ni ja: My Christmas Inn, A Christmas Switch, A Weeding for Christmas, Operation Christmas Drop, Picture Perfect Royal Christmas, A Snow White Christmas, A Royal Christmas, Christmas Crush, Mistletoe & Menorahs, Christmas Perfection.

Želim vam sretne blagdane, a moji kolege iz filmske redakcije su se pobrinuli za liste filmova koje zapravo vrijedi pogledati u ovom božićnom razdoblju.

Be social

Komentari