Boris Jokić predstavio knjigu: „Školstvo bježi od suvremene glazbe“

Prostor zagrebačke Laube – Kuće za ljude i umjetnost, u utorak 22. travnja, bio je ispunjen do posljednjeg mjesta; uz glazbu, emociju i snažne poruke, održana je promocija knjige 60 otkucaja – glazbena lektira autora Borisa Jokića, znanstvenika, doktora psihologije, radijskog voditelja, jednog od najvažnijih obrazovnih glasova u Hrvatskoj i prije svega – zaljubljenika u glazbu
Promocija je okupila brojne uzvanike, predstavnike kulturne i obrazovne scene, bivše i sadašnje učenike, medije i zaljubljenike u glazbu, a posjetitelji su imali priliku prisustvovati ne samo predstavljanju knjige, već i iznimnoj jednokratnoj izložbi – originalni radovi učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, nastali kao vizualne interpretacije 60 pjesama iz knjige, bili su po prvi put javno izloženi.
Sama promocija protekla je u znaku dijaloga između glazbe, obrazovanja i kulture. Uz autora, o knjizi su govorili Lada Furlan Zaborac (profesorica, prevoditeljica, glazbenica – LDH, The Bambi Molesters), Filip Pintarić (ravnatelj ŠPUD-a), doc. dr. sc. Andrea Milanko (Filozofski fakultet Zagreb, Odjel za kroatistiku), uz moderiranje Krešimira Blaževića (Rockmark).
Glazba nije bila samo tema večeri – bila je i njezin zvučni pejzaž. U akustičnoj atmosferi, Josip Radić (Kensington Lima, Valentino Bošković) i Lovorka Sršen izveli su obrade pjesama Because The Night (Patti Smith), Graceland (Paul Simon) i Here Comes the Sun (The Beatles), koje se također nalaze među odabranih 60 pjesama ovog izdanja.
Umjetnost štit od događanja
Lada Furlan Zaborac odmah je na početku istaknula kako knjiga posjeduje rijetku toplinu i iskrenost.
„Ono što je posebnost ove knjige je što je pisana iskreno, toplo, afirmativno i s puno ljubavi. A to je dobar put za bilo koga, a posebno za srednjoškolsku dob, da se upoznaješ s glazbom – da ti netko iskreno kaže što je u njemu potaknula umjetnost.“
Tijekom razgovora se osvrnula i na važnost umjetnosti u današnjem vremenu.
„Umjetnost nam treba; trebamo se osjećati kao ljudi, trebamo moći osjetiti da možemo napraviti grešku, trebamo osjetiti da imamo emocije, jer to je ono što nas u ovo današnje vrijeme štiti od svega što se događa.“
Filip Pintarić, ravnatelj škole čiji su učenici radili na knjizi, osvrnuo se na razdoblje u kojem je knjiga nastajala.
„Nama je ova knjiga u ovom trenutku jako interesantna i emotivna, jer ta 2018./2019. je generacija koja je završila školovanje u ŠPUD-u na tadašnjoj, originalnoj lokaciji. Uslijedila je pandemija, pa potres…naša škola je zapravo raseljena po lokacijama, a knjiga izlazi sada, u periodu kada se događaju javne nabave za njenu obnovu. Učenici koji su kreirali ove prateće ilustracije i radove su sada već i diplomirani umjetnici, dio kolega je u penziji, neki su nas napustili…a kroz tih sedam godina knjiga je na neki način konstantno bila u našim životima i zadovoljan sam što imam priliku sada je imati pred sobom.“
Glazbu približiti mladima
Također, Andrea Milanko se osvrnula na svoj dojam knjige.
„Ovu knjigu doživljavam kao dobru staru kasetu s autorskim potpisom, na kojoj su pjesme koje je Boris sastavio vrlo pažljivo i sustavno, i uspješno je stvorio konceptualnu zaokruženost. Jasno je da između nas i mlađih generacija postoji generacijski jaz, a Boris je kao profesor napravio ovu divnu ‘glazbenu lektiru’, kako bi glazbu približio upravo mladima“.
Na kraju večeri, svoja promišljanja iznio je i sam autor. Boris Jokić je naglasio kako mu je namjera bila otvoriti prostor susreta s glazbom – onkraj algoritama i navika slušanja koje nas zatvaraju u vlastite digitalne mjehure.
„Motivacija za knjigu je bila upravo u tome da upoznaje sve generacije, a posebice mlade, s bogatstvom umjetnosti i glazbe koju imamo ovdje. Da netko tko ne vidi vrijednost rock’n’roll glazbe ili vrijednost rap i hip-hop glazbe, da to shvati, prepozna i poveže s nekim svojim svjetovima. U tih 60 pjesama se nalazi taj najrazličitiji muzički svijet i moja ideja je bila da se mladi ljudi, ali i oni stariji, upoznaju s ovim pjesmama i autorima, a pogotovo u ovo digitalno doba u kojem živimo; da probijemo barijere algoritama s nekim novim glazbenim svjetovima“.
Školstvo bježi od suvremene glazbe
Pred sam kraj posebno se zahvalio svojoj obitelji i prijateljima na podršci, kao i svima koji su doprinijeli ovoj knjizi, kroz šalu nadodavši ‘kako je na knjizi radilo 100 ljudi, pa nije mogla ispasti loša’ te zaključio.
„Glazba je tu da nas spaja, kroz sociološke, mentalne, i kulturne momente. Imamo takvo bogatstvo umjetnosti: od kazališta, filmova, glume, opere, glazbe, književnosti, likovne umjetnosti…a mi to kao Hrvatska ne priznajemo i od toga bježimo, a ono što nas najviše određuje je suvremena kultura. Velika je greška što od toga bježimo i sramotno je da hrvatsko školstvo bježi od suvremene glazbe i suvremene umjetnosti općenito.”
Knjiga 60 otkucaja – glazbena lektira, u izdanju knjižare Rockmark, tako je dobila svoju promociju dostojnu poruka koje nosi – o važnosti umjetnosti, o mladosti kao snazi i o glazbi kao jeziku koji nadilazi godine, škole i institucije.