Faith Ringgold: Priča o jednakosti ispričana na pokrivačima
Simbol doma i udobnosti – pokrivač koji se kod nas još naziva i poplun ili jorgan – u rukama Faith Ringgold postao je oruđe za borbu protiv predrasuda i diskriminacije. Oslikavanjem pokrivača ova umjetnica prikazuje uobičajene situacije iz života afroameričkih žena, te na taj način upozorava na probleme s kojima se one svakodnevno susreću. Na svojim slikama, posterima i muralima ova osamdesetdvogodišnja profesorica kalifornijskog sveučilišta upotrebom raznih boja simbolički ulazi u borbu protiv rasizma. Izložba “Amerika Faith Ringgold: Rani radovi i popluni s pričom” (eng. Faith Ringgold’s America: Early Works And Story Quilts) koja je u ožujku i travnju bila aktualna u njujorškoj galeriji ACA prikazala je presjek njenih radova.
Ringgold je rođena i odrasla u njujorškom Harlemu. Od malih nogu se kao crna Amerikanka susretala s raznim predrasudama, stoga nije neobično da na platnu prikazuje snažne crnkinje – na isti način kao što je nekoliko desetljeća ranije Frida Kahlo prikazivala žene sa stavom. Ringgold kroz svoja djela i društveni aktivizam osvještava probleme i diskriminaciju s kojima su se žene u njenoj okolini svakodnevno susretale. Iako je najpoznatija upravo po svojim poplunima koji pričaju priče, svoje stavove izražavala je i performansima, skulpturama i knjigama za djecu.
Ringgold se pita: kako je to živjeti u Americi kao Afroamerikanac, a kako je to živjeti kao žena? Aktivizam u umjetnosti njezin je način da odgovori na ovo pitanje, a ostale njezine radove možete pogledati ovdje.