12. studenoga 2025.

Vrijeme čitanja: 5 minuteProšlogodišnji dobitnik pjesničke nagrade Na vrh jezika, Hrvoje Ryznar, ove je godine objavio svoju prvu zbirku pjesama Kolaterale.

11. studenoga 2025.

Vrijeme čitanja: 4 minuteRockmark, kao i svake godine, donosi zanimljive naslove od kojih se mnogi nađu na našim policama. Ovoga puta izdvajamo pet naslova koja će se najčešće ‘skenirati’ na blagajni tijekom Interliber tjedna.

Vizart

Muzej par excellence: Muzej kitova u Madeiri

Foto: Press
Vrijeme čitanja: 2 minute
Foto: Press
Foto: Press

Jeste li čuli za Muzej kitova? Ako niste, a želite saznati nešto više, svakako dođite sljedeći ponedjeljak, 1. prosinca u 13:00 sati u Muzejsko dokumentacijski centar u Ilici 44. Ondje će se održati predavanje mr.sc. Luisa Freitasa, dugogodišnjeg ravnatelja Muzeja kitova u Madeiri.

Muzej kitova u autonomnoj portugalskoj regiji u Atlantskom oceanu- Madeiri jedan je od najuspješnijih svjetskih primjera ujedinjavanja istraživačkog i edukativnog centra s dinamičnom i kreativnom prezentacijom otočke baštine.

Foto: Press
Foto: Press

Mr.sc. Freitas govorit će o novom revolucionarnom muzeološkom konceptu zahvaljujući kojem je ovaj muzej dobio prestižnu turističku nagradu Travellers top landmarks i nominaciju za ovogodišnju nagradu Europski muzej godine. Muzej svojim vrhunskim dizajnom i upotrebom modernih komunikacijskih tehnologija istovremeno educira o potrebi očuvanja morskog ekosustava i pripovijeda bogatu ribarsku povijest otočja, prilagođavajući sadržaj potrebama i znatiželji svakog posjetitelja. Kitovi su predstavljeni u originalnoj veličini putem izložaka i 3D filmova, baš kao i razne ribarske brodice. Svi izlošci su pojašnjeni legendama, audio vodičima, filmovima i elektroničkim kioscima. U muzeju postoje različiti sadržaji za djecu, posebne igre i multimedijalni proizvodi za osobe s Downovim sindromom i autizmom te publikacije i vodiči ispisani na Brailleovom pismu za slijepe i slabovidne osobe.

Be social

Komentari