Pokémoni su ušli u muzeje
Možda ih nema na Velebitu, kako je prije par dana rekao Šprajc, ali u muzejima svjetskog glasa ih ne ne dostaje. Naravno, riječ je o Pokémonima i maniji koju je izazvala igrica Pokémon Go koja je izašla ranije ovog mjeseca.
Ova igra hvatanja Pokémona je svojevrsna prekretnica jer potiče igrače na kretanje i izlazak u prirodu. U većini slučajeva je to doista pozitivna stvar, no u slučajevima padanja s litica, prometnih nesreća i stampeda Pokémanijaka upitna je i ta „krećite se“ stavka igrice. Cilj igre je, kao što je to davno u najavnoj špici crtića rekao Ash Ketchum – skupiti sve Pokémone. A neki će doista učiniti sve kako bi pronašli sve Pokémone.
Svi Pokégameri znat će da postoje i tzv. Pokéstopsi. To su mjesta gdje igrači mogu uhvatiti Pokémone i dobiti bodove. Nekoliko kontrolnih točaka od sada nalazi se i u muzejima, doduše ne u Hrvatskoj, ali samo je pitanje vremena.
Muzej Whitney i Museum of Modern Art (MoMA) u New Yorku nisu odoljeli rastućoj maniji. MoMA ima dva Pokéstopsa, uključujući i jedan ispred samog ulaza, što pokazuje da neki igrači ne moraju ući u muzej da igraju igru. Međutim, mnoštvo Pokémona čeka u galerijama na sadašnjim izložbama Tonyja Ourslera i Rachel Harrison.
U Philadelphia Museum of Art nalazi se osam Pokéstopsa oko zgrade, a pomoćnica direktora digitalnog marketinga, Chessia Kelley, kaže da je muzej „odan ideji kreativne igre“, pa su čak organizirali i Pokémon okupljanje u Muzeju, prenosi The Guardian. Kelley dodaje da je cilj „privući posjetitelje tijekom dostupnog vremenskog razdoblja i poticanje korisnika da usput razgledaju galerije“.
Upitno je koliko će posjetitelja zapravo podići glavu s ekrana mobitela da bi bacili oko na umjetnine. Razumljivo je da muzeji žele iskoristiti aktualnu Pokémaniju na najbolji mogući način. Kada se uzme u obzir da samo u SAD-u dnevno 26 milijuna ljudi igra Pokémon Go, sva su nastojanja opravdana.