Glazba

Spotify objavio izvješće koje otkriva rekordne tantijeme i globalni rast glazbene industrije

Ilustracija
Vrijeme čitanja: 2 minute

Streaming platforma Spotify predstavila je ovogodišnje izdanje izvješća Loud & Clear, koje pruža uvid u način na koji umjetnici ostvaruju zaradu putem streaminga te kako streaming potiče eksplozivan rast glazbene industrije. Ovogodišnje izvješće, koje je postalo ključni dokument za razumijevanje ekonomije streaminga, naglašava rekordne prihode, veću raznolikost izvođača te sve globalniju i inkluzivniju glazbenu scenu.

Glazbena industrija bilježi povijesne uspjehe zahvaljujući streaming platformama koje sada broje više od 500 milijuna pretplatnika diljem svijeta. Predviđa se da će taj broj dosegnuti milijardu u nadolazećim godinama. U 2024. godini Spotify je isplatio čak 10 milijardi dolara tantijema glazbenoj industriji, što je najveći godišnji doprinos jedne kompanije u povijesti.

Povećanje broja glazbenica koje zarađuju više od milijun dolara godišnje

Rast industrije nije samo ekonomski već i kulturalni. Sve više izvođača uspijeva probiti granice svojih matičnih tržišta i dosegnuti globalnu publiku. Umjetnici koji su zaradili najmanje 100.000 dolara na Spotifyju stvarali su glazbu na više od 50 jezika, dok su oni s prihodima većim od milijun dolara snimali na 17 jezika – dvostruko više nego 2017. godine.

Žene također bilježe povijesne uspjehe: broj umjetnica koje zarađuju više od milijun dolara godišnje učetverostručio se od 2017., a zemlje poput Kanade, Južne Koreje, Švedske i Argentine bilježe posebno snažnu zastupljenost ženskih izvođača među najuspješnijima.

Globalni doseg izvođača postaje ključan faktor uspjeha u streaming eri. Više od polovice umjetnika koji su zaradili najmanje 1.000 dolara na Spotifyju ostvarilo je većinu prihoda izvan svoje matične zemlje, dok je trećina njih čak 75% svojih tantijema zaradila od slušatelja iz inozemstva. Na višim razinama prihoda, preko 80% izvođača surađivalo je s glazbenicima iz drugih zemalja.

Stalni rast tantijema

Streaming platforme poput Spotifyja omogućile su neovisnim umjetnicima i nišnim žanrovima da uspiju bez potrebe za velikim diskografskim kućama ili hitovima na top ljestvicama. Više od 80% izvođača s najvišim tantijemama nije bilo prisutno na globalnim top ljestvicama, dok su neovisni umjetnici i izdavačke kuće zajedno zaradili više od 5 milijardi dolara na Spotifyju u 2024., što čini polovicu ukupnih tantijema platforme.

Od svog osnutka, Spotify je isplatio oko 60 milijardi dolara tantijema glazbenoj industriji, a samo u posljednje dvije godine tantijemi za autore pjesama i izdavače premašili su 4,5 milijardi dolara uz dvoznamenkasti rast između 2023. i 2024, navodi Loud & Clear.

Be social

Komentari