Društvo

Simbolizam: Tetoviranje i slavenski motivi

Foto: Jerusha Mendes, Izvor: Pinterest.com
Vrijeme čitanja: 2 minute

Danas ćemo samo zagrebati površinu bogatog simbolizma i tradicije tetoviranja na našim i nama bliskim prostorima iz naše dalje povijesti. Simbolizam u tetoviranju ima duboko ukorijenjeno značenje, a u slavenskoj tradiciji, tetovaže su često nosile posebne kulturne i duhovne poruke. Tetovaže nisu bile primarno estetski ukras, već način povezivanja s vlastitim identitetom, vjerovanjima i duhovnim svijetom. U mnogim slavenskim kulturama tetovaže su bile smatrane zaštitnim amuletima ili ritualnim znakovima.

Neki od najpoznatijih simbola u slavenskom tetoviranju uključuju:

Kolovrat (Sunca) – Ovaj simbol, koji često prikazuje krug s četiri kraka, simbolizira sunce, vječni ciklus života i moć prirode. Bio je zaštitni simbol, povezan s plodnošću, energijom i obnovom.

Triskelion – Tri povezane spirale ili kraka, simbolizirajući tri osnovna principa života: prošlost, sadašnjost i budućnost, te povezanost svih tih faza u besprijekornoj ravnoteži.

Perunov simbol – Perun, bog groma i neba u slavenskoj mitologiji, često je bio simboliziran u tetovažama kao znak moći i zaštite. Ovaj simbol štitio je nositelja od zla i nesreće.

Runa – Runice, kao drevni slavenski alfabet, također su bile korištene u tetovažama, često u obliku zaštitnih ili magičnih znakova. Svaka runa nosi određeno značenje, od ljubavi i zaštite do snage i hrabrosti.

Drvo života – Drvo života je simbol plodnosti, obitelji, ravnoteže i povezanosti sa svemirom. To je simbol koji označava snagu i dugovječnost.

Zmaj – U slavenskoj mitologiji, zmaj je simbol snage, mudrosti i zaštite. U tetoviranju, zmaj može označavati borbu i pobjedu nad nesrećom.

Lunarne simbole – Mjesec i njegove faze također imaju posebno značenje u slavenskoj simbolici. Mjesec je povezan s ciklusima života, promjenama i ženskom energijom.

Povezanost s duhovnošću i magijom

Za mnoge Slavenima, tetovaže su bile i oblik duhovne zaštite. Vjerovalo se da tetovaže mogu spriječiti zle duhove, donijeti sreću ili čak omogućiti kontakt s bogovima i prirodnim silama. Tetoviranje je često bilo povezano s inicijacijskim obredima, kao načinom označavanja važnih životnih prijelaza, kao što su odrastanje ili ulazak u zajednicu ratnika.

Danas, slavenska simbolika u tetoviranju često ima duboko osobno značenje, ali i estetsku vrijednost, povezujući nositelja s njegovim korijenima i tradicijama. Tetovaže s ovim simbolima mogu biti snažan način za izražavanje povezanosti s poviješću, kulturom i osobnim uvjerenjima.

Foto: Press

Kako je trend tetoviranja tradicionalnih hrvatskih simbola (koji su se nekad sicali) u sve većem porastu, svima koji pokazuju zanimanje za spomenute motive preporučujem knjigu „Znamen na koži” Vesne Haluge koja govori o tetoviranju žena katolkinja na području čitave Bosne i Hercegovine, a posebno srednje Bosne, gdje je ono etnološki raritet jedinstven u cijelome svijetu.

Zahvaljujući istraživanju Vesne Haluge saznajemo također da je najveći značaj tradicijsko tetoviranje žena imalo za vrijeme Osmanlija, između 1463. i 1878. godine, kada je tetoviranje križa na rukama žena kao simbola kršćanstva, imalo prvenstveno zaštitnu funkciju (sprječavanja odvođenja i silovanja).


Ovaj je sadržaj sufinanciran sredstvima Fonda za pluralizam medija Agencije za elektroničke medije.

Be social

Komentari