Caravaggiova “Večera u Emausu”: Jedna slika koja je dovoljna da postane izložba
Prije točno tjedan dana prvi put je u Muzeju za umjetnost i obrt predstavljena Caravaggiova Večera u Emausu, i to za one sretnike koji su uz svoje vip-ulaznice imali priliku doći malo se naguravati u gužvi oko slike. Za očekivati bi bilo da je jedan tmurni radni dan sjajna prilika za posjetiti muzej ako vam nije do gužve, ali izgleda da za MUO to više ne vrijedi. Jednog kišnog utorka, već u 11 sati kada se postav i otvara, u redu za karte stoji pedesetak ljudi, svi ondje s istim ciljem – vidjeti slavnog Caravaggia.
U razgovoru s gospođom Vesnom Ledić, pomoćnicom ravnatelja i voditeljicom Odjela marketinga u MUO, saznajemo kako se broj posjetitelja Muzeja, otkako je Caravaggiova slika izložena u sklopu stalnog postava, umnogostručio. U prosjeku, izložbu dnevno posjeti između 200 i 300 ljudi, što je gotovo četiri puta više od uobičajenog broja posjeta. Prošlog tjedna je izložbu vidjelo skoro 3000 posjetitelja, a ovaj tjedan se očekuje da će taj broj porasti do 5000. No, što zapravo izložba koja se sastoji od svega jednog izloška, posjetiteljima nudi?
Mjesecima smo čekali da stigne jedna jedina slika i kad je konačno imamo priliku vidjeti jedini zaključak koji se nameće je: vrijedilo je čekati! Ne znam radi li se samo o ovoj slici ili je možda cijeli Caravaggiov opus takav da će vjerojatno i potpuni laik pred djelom ovog majstora bez pogovora prihvatiti da se radi o remek-djelu. Nevjerojatni svjetlosni efekti, majstorski iluzionizam i najsitniji detalji mogu samo govoriti u prilog tome. Iako se radi o Caravaggiovom kasnijem djelu, i neki će reći ne baš posve tipičnom za njega, osim navedenog, prepoznatljiv je i u svojem odabiru biblijske teme i njezinoj obradi u maniri žanr scene. Ipak, da ne bi bilo onih koji će reći kako je to „samo jedna slika“, u Muzeju su se potrudili odraditi pošten posao. Osim besplatnih vodstava, posjetitelje očekuje i tzv. edukacijska soba u kojoj je moguće proširiti znanje o Caravaggiovom životu i radu kao i saznati neke zanimljivosti vezane baš uz izloženu sliku i faze njezina nastanka.
Ovaj Caravaggiov izlet u Zagreb bit će popraćen i dodatnim događanjima organiziranim u muzejskom prostoru. Tako se, u suradnji s Tekstilno-tehnološkim fakultetom, priprema modna revija na temu baroka koja će se održati 18. lipnja. Dan kasnije počinju projekcije filma o radu Caravaggia, a u pripremi je i tribina na temu barokne glazbe. Nešto posebno spremaju i za zatvaranje izložbe, ali to je, kažu, još uvijek tajna. Gospođa Ledić naglašava kako je bitno potpuno iskoristiti priliku kao što je ova i pubici ne ponuditi samo sliku, već i što je moguće širi kontekst vremena u kojem je nastala.
Pitanje koje me najviše zanimalo čuvala sam za kraj: odlaze li posjetitelji odmah nakon što su pogledali sliku koju su došli vidjeti ili Caravaggio ipak popularizira ono što stalni postav i inače nudi? Odgovor je pozitivan čime su u Muzeju jako zadovoljni, posebno jer su otprilike polovica posjetitelja stranci koji privučeni ovim događanjem bar dijelom upoznaju ono što zagrebački muzeji i inače nude. Kao posebno zanimljivu grupu posjetitelja, gospođa Ledić navodi pedesetak Škota koji su u kiltovima na dan utakmice Hrvatska-Škotska razgledali izložbu. Hrvatskih navijača, koliko je poznato, taj dan nije bilo.
Iako je, kako smo već pisali, Caravaggio u Zagreb stigao povodom našeg ulaska u Europsku Uniju, čini se da je politika ipak ostala u drugom planu. I dobro da je tako, jer pred ovakvim remek-djelom jedino ispravno je ukrasti malo vremena za sebe, ostaviti kratko Europsku Uniju i ostatak svakodnevice po strani i jednostavno – uživati!