Igralke s novom predstavom stižu na Riječke ljetne noći

Nakon velikog uspjeha premijere kojom je otvorena nova sezona Kazališta Ulysses , Kolektiv Igralke sa svojom novom predstavom Majke stiži na Riječke ljetne noći.
Autorska predstava Kolektiva Igralke, što ga čine izvođačice predstave Sendi Bakotić, Ana Marija Brđanović, Ana Sabol i Vanda Velagić te Rajne Racz u režiji Rajne Racz bit će izvedena u Parku Nikole Hosta (ispred Državnog arhiva) u četvrtak 17. srpnja s početkom u 21 sat.
Kako naglašavaju, Majke nisu predstava o majčinstvu već predstava o odluci o majčinstvu. Naime, autorice iz Kolektiva Igralke nalaze se u (srednjim) tridesetim godinama i osjećaju da im istječe vrijeme za odluku o majčinstvu.
Istodobno, osjećaju se kao prva generacija žena u svojim obiteljima koje zaista imaju slobodu odabira o ovom pitanju; financijski su neovisne, za razliku od svojih baka, a bivanje majkom više se ne podrazumijeva kao što je to bilo kod njihovih majki. Krenuvši od svojih osobnih iskustava, tragale su za ovom temom u umjetnosti, teoriji i povijesti, a najvrjednijom literaturom pokazali su se intervjui koji su za predstavu provedeni s nizom žena koje su se javile na javni poziv.
Zaključak trilogije
Osluškujući perspektive majki, žena koje su se odlučile ne imati djecu, onih koje ih ne mogu imati i onih neodlučnih, tema odluke o majčinstvu otkrivala se sve većom, nepreglednom i vječnom tako da se autoricama učinilo da zaslužuje ne samo predstavu, već muzej.
Zato će, dok takvog trajnog muzeja nema, ova predstava kroz ispovijesti, pokret, glazbu i likovnost oživjeti imaginarni muzej (ne)majčinstva, satkan od često nevidljivih iskustava i priča koje su istovremeno intimne, društvene i mitske.
Nakon predstava Bakice i Cure redateljice Tjaše Črnigoj, Kolektiv Igralke Majkama zaključuje svojevrsnu žensku trilogiju u kojoj udružuje snage s redateljicom i autoricom Rajnom Racz koja je i mlada majka. Kazalište tako postaje mjesto stvaranja i nježnog suživota s djetetom, a scena arena za suočavanje Igralki s vlastitim strahovima, nadama, tradicionalnim i suvremenim idejama i imperativima o ženi, umjetnici i majci, i prostor za slobodu (izbora).
Predstava je realizirana u koprodukciji Kolektiva Igralke, Kuće Nahero, Kazališta Ulysses i Zavoda Maska.