Književni pregled tjedna: Hrvatska književnost u svijetu
Protekli tjedan bio je plodonosan. Pričalo se o zaboravljenim knjigama, povezanosti književnosti i prirodnih znanosti, a i promoviralo se hrvatsku književnost van njenih granica.
Na Londonskom sajmu knjiga, koji se održao od 12. do 14. travnja, došli su hrvatski predstavnici s publikacijom 5 Books from Croatia. Publikaciju tvore opsežni prijevodi pet hrvatskih autora te intervjui i tematski tekstovi koji kontekstualiziraju hrvatsku književnu scenu.
Na 10. Festivalu tolerancije, u srijedu, 13. travnja profesor fizikalne kemije te rektor Sveučilišta u Firenci dr. sc. Luigi Dei održao je predavanje o neraskidivoj vezi kemije i književnosti pod nazivom ‘Primo Levi: kemija, književnost i sjećanje’. Kroz svoje predavanje ponudio je znanstveni pogled na jednu od priča iz Levijeve knjige The Periodic Table.
U petak, 15. travnja redovno se održala tribina Književni petak, a ovaj je tjedan tema bila diskusija o zaboravljenim knjigama. Kao primjer i sam naslov događaja uzet je roman Stoner Johna Williamsa koji je prošao posve nezapaženo kad je bio objavljen, a danas, pola stoljeća kasnije, smatra se remek-djelom američke književnosti.
Ovoga su tjedna u uži izbor za međunarodnu književnu nagradu Man Booker International ušli šest književnih djela. Najpoznatije ime finalista je Orhan Pamuk, turski dobitnik Nobelove nagrade za književnost, a zanimljivost je i talijanska spisateljica kojoj se ne zna identitet te piše pod pseudonimom Elena Ferrante.
U Novom Sadu se od 15. do 17. travnja održao Sedmi Europski Facebook pjesnički festival. Pjesnici iz cijelog svijeta učestvovali su slanjem neobjavljene pjesme na materinjem jeziku, a stihovi će im se, ako su kvalitetni, objaviti u zborniku. Najbolji pjesnik kao nagradu dobiva tiskanje samostalne zbirke pjesama.