novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Top 10 retro synthwave izvođača čije albume trebate poslušati

retro
Foto: Unsplash/Dan Gold
Vrijeme čitanja: 13 minute

Vrijeme je za retro synthwave. Za svijet se sve počelo kuhati početkom 2000-ih u Francuskoj, a za mene Kavinskyjevom pjesmom Nightcall. Nisam tada ni pretpostavljala da će me nekoliko godina kasnije u bespućima interneta čekati glazbena ljubav u retro synthwave na prvo slušanje.

Retro synthwave općenito inspiriran je brojnim SF filmovima iz osamdesetih, knjigama i stripovima koji su se pojavili oko tog doba, ali i video igrama.

Filmovi kao inspiracija

Filmovi osamdesetih i kultni crtići su ovdje imali vrlo važnu ulogu. Spomenut ću i nekih filmova koji su nastali prije ili kasnije, ali također poslužili kao inspiracija za stvaranje ili kao inspiracija u video spotovima. Referirala bi se i na određene video igre, ali najbliže što sam bila gejmanju je bilo igranje Tekkena nakon škole kad bi me roditelji mog školskog kolege vozili kući pa bi prije stali kod njih na ručak.

Bilo je tu i zanemarivanja srednjoškolskih i fakultetskih obaveza zbog Heroes of Might and Magic 3 i mučenja likova u Simsu. To su sve osnovne stvari, ne smatram da imam dovoljno neprospavanih noći pred računalom uz neke kultne video igre za to.

Osamdesete u ormaru i u slušalicama

Sad kad već pričamo o inspiraciji i potežemo osamdesete, moram se nadovezati. Nisam sigurna volim li više osamdesete ili synth sam po sebi. Štujem taj osamdesetovski đir i u ormaru i po frizuri, a najviše u glazbi. Nije da volim isključivo synth bendove iz tog vrlo plodnog i šarenog razdoblja, ali određeni synth velikani i podcijenjeni bendovi koji su žarili i palili top listama ili se slušali u garažama s gramofona i kazetofona zauvijek su se uvukli u moje maleno glazbeno srce. Gdje tu uletava retro synthwave? Krenimo ispočetka.

Ako me pitate koje grupe iz tog razdoblja volim, instantno ću se sjetiti i povikati četiri imena – Depeche Mode, A Flock of Seagulls, Ultravox (Midge Ure faza u ovom slučaju) i OMD. Ako ćemo pričati o bogovima synth/elektro zvuka (a žare i pale i danas) bez kojih danas ništa ne bi bilo isto, moje sveto trojstvo su Vangelis, Jean Michel Jarre i bend Tangerine Dream (osnovani 1967!).

Pripremite se za retro synthwave

Ako niste pretjerano upoznati kulturom osamdesetih, pripremite se na mnogobrojne reference, otvaranje beskonačnih tabova i slaganje male synth slagalice. Tko tada nije gledao Miami Vice, nije živio. Moram priznati da u nepravilnim intervalima pogledam u prosjeku po dvije sezone godišnje. Zanima me jesam li samo ja primijetila da se Sonny tijekom svojih pustolovina premalo znojio s obzirom na vrstu materijala od kojeg su mu bile majice i sakoi?

Kad sam prvi put naišla na pojam new retro synthwave bila sam skeptična. Svejedno me zaintrigiralo i pitala sam se može li netko zaista njegovati taj retro zvuk uz sintiće, a da ne zvuči loše i dosadno – može.

Čak i više od toga – primila sam se tog retro wave syntha k’o pijan plota i počela kopati i istraživati. Tako kopam već sigurno pet godina među raznim podžanrovima i ono što sam pronašla i svakog dana otkrivam beskrajno me veseli. Možda ovaj članak dolazi malo kasno jer je interes za synth zvucima malo splasnuo, ali nikad nije kasno za dobre stvari i za dobru glazbu. Kako sva ta glazba ne bi veselila samo mene i nekolicinu mojih prijatelja s kojima dijelim synth entuzijazam, odlučila sam dio izvođača podijeliti s vama.

Pripremila sam glazbenu brojalicu retro synthwave izvođača koji se najčešće vrte na mom playeru uz poneku zanimljivost i preporuku za knjigu, strip ili film koji možete pogledati koncentrirajući se većinom na filmove koji su inspirirali glazbenike u stvaranju ili bi se njihova glazba, da je nastala ranije, savršeno uklopila u dio soundtracka.

Čekaj, postoji i evil synth?

Evil synth je dobar naziv jer zvuči zlokobno kao i atmosfera na mnogim pjesmama. Ovom prilikom nisam pisala o evil synth izvođačima koje također često slušam i koji su zapravo idealni za vježbanje i teretanu ili osvetu susjedima zbog radova u kasne sate. Mislim na imena kao što su GosT, Carpenter Brut, Perturbator, Magic Sword, Dance With the Dead, Daniel Deluxe, Volkor X i Mega Drive, to ostavljam za drugu temu jer ih je šteta ne obraditi detaljnije.

Predlažem da utišate pozadinsku buku i pripremite se za svjetla neona jer ste upravo zakoračili u zonu sintića.


Gunship


Gunship je britanski bend koji ima tri stalna člana i često surađuju s drugim glazbenicima. Mnogi misle da je dio benda ženski vokal, ali čak nije riječ ni o istoj osobi na svim pjesmama. Za mikrofonom im se pridružila Stella Le Page na pjesmi Fly For Your Life i Art3mis & Parzival, Indiana je gostovala na pjesmi Dark All Day, a Lou Hayter bila je back vokal na pjesmama Tech Noir, Kitsune i The Mountain.

Bend je do sada izbacio dva albuma. Pjesma Tech Noir s prvog albuma “Gunship”, koji kao cjelinu ipak više preferiram od aktualnog albuma “Dark All Day”, nepovratno me kupila i upravo je ona bila razlog zbog kojeg sam se  oduševila njihovim zvukom.

Osim suradnji s pjevačicama, ostvarili su i onu s glazbenikom jedinstvenog imidža, Timom Cappellom na saksofonu koji je poznat po suradnji s Tinom Turner u razdoblju od 1980. do 1995. Na listi suradnji nalaze se i John Carpenter i Lee Hardcastle koji su upotpunili priču oko videa za spomenutu pjesmu.

Fun fact: Njihov logo će vam se možda činiti poznatim, izgleda gotovo identično logu kompanije The Cannon Group, Inc. koja se od 1967. do 1994. godine bavila produkcijom niskobudžetnih do srednje budžetnih filmova, između ostalog i “He-Mana” s Dolphom Lundgrenom.

Preporuka pjesama za slušanje: Dark All Day, Tech Noir, The Mountain, Fly For Your Life, Art3mis & ParzivalKitsune.

Preporuka filmova za gledanje: RoboCop (1987.), Friday the 13th (1980.), The Evil Dead (1981.), Hellraiser (1987.), The Texas Chain Saw Massacre (1974.)

Bonus (crtani filmovi): The Care Bears (1981.), Masters of  the Universe (1983.)


The Midnight


Američki duo The Midnight čine glazbenici Tyler Lyle i Tim McEwan, a njihova glazbena priča je započela 2012. godine. Dosta pjesama karakterizira im predivna saksofon dionica (kao u pjesmi Vampires) koja se savršeno uklapa u atmosferične syntheve, riječ je o suradnji s glazbenikom Thomasom Edingerom. Za prepoznatljivi i sanjivi retro vokal kriv je Tyler Lyle, a ako synth baš nije vaša stvar, obratite pažnju na njegov solo materijal i albume “The Golden Age & The Silver Girl” i “The Native Genius of Desert Plants”.

The Midnight su 2014. godine izdali EP “Days of Thunder” sa šest pjesama među kojima bi izdvojila apsolutnog favorita – pjesmu WeMoveForward. EP je prošao vrlo zapaženo u synth krugovima, dvije godine kasnije izlazi im prvi album “Endless Summer” koji oduševljava publiku i kritiku, ali čini mi se, a složit će se i mnogi sa mnom, da im je “Nocturnal” najbolje ostvarenje do sada.

“Nocturnal” je vrlo slušljiva i skladna cjelina s brojnim predivnim pjesmama od kojih bi izdvojila ShadowsCollateralRiver of Darkness u suradnji s Timecop1983. Prošle godine izdali su aktualni album “Kids” koji je dobar, ali ga nisam previše slušala pored ostalih njihovih odličnih pjesama koje mi se često vrte na playlisti. Bend je s koncertnim aktivnostima započeo tek 2018., a nadam se da će se u neko skorije vrijeme približiti i našim krajevima.

Fun fact: Da nije bilo filma Drive (Soundtrack je obavezna glazbena lektira) iz kojeg uvelike crpe inspiraciju za svoju glazbu i radionice za vrijeme koje su se Tim i Tyler upoznali, ne bi bilo ni grupe The Midnight.

Preporuka pjesama za slušanje: Jason (ft. Nikki Flores), Light Years (ft. Nikki Flores), VampiresShadowsCollateralRiver of Darkness, Gloria, The Comeback KidLos AngelesDays of ThunderLost & Found by Tyler Lyle(The Midnight Remix)

Preporuka filmova za gledanje: Days of Thunder (1990.), The Terminator (1984.), Karate Kid (1984.), The Breakfast Club (1985.)


FM-84


FM-84 je izvorno bio one man band iz Los Angelesa, projekt producenta i glazbenika Colina Bennetta, a vijest o novom članu objavljena je krajem prošle godine. Ollie Wride, britanski pjevač s kojim je FM-84 najučestalije surađivao službeno je proglašen dijelom sastava. Još novosti očekujemo u travnju kada bi trebao izaći njihov novi album. Inače Ollie Wride je prošle godine radio i na svojoj solo karijeri, iza sebe ima tri synth pop singla.

Ono što je do sada poznato od izdanja FM-84 je vrlo dobar album “Atlas” iz 2016. i izdanje iz 2015. – EP “Los Angeles”.  Njihovo prvo izdanje je čista synth rapsodija dok “Atlas” s vokalnim gostovanjima više naginje ka synth pop zvuku osamdesetih i prilikom preslušavanja poželite pogledati neki od filmova poput “Cocktail”. Draži mi je “Atlas” i dosta sam ga slušala, a osobni favoriti su mi pjesme Goodbye (feat. Clive Farrington) i Don’t Want to Change Your Mind koju pjeva Ollie Wride. Druga izdvojena pjesma je bila moj prvi susret s FM-84, isječci iz filma s Tomom Cruiseom savršeno odgovaraju i da ne znam, rekla bih da je pjesma dio službenog soundtracka, a ne da je nastala mnogo godina kasnije.

Fun fact: Colin Bennett toliko obožava “Povratak u budućnost” i DeLorean iz filma da je s vremenom nabavio sebi jednog. ∇ Ako znate za bend When In Rome, znate i za pjesmu The Promise, koja je svojevremeno bila dosta veliki hit. Upravo je taj Clive Farrington (onaj ćelavi glavni pjevač i osnivač benda) dao svoj glas na pjesmi Goodbye.

Preporuka pjesama za slušanje: DeloreanRunning in the Night, Don’t Want to Change Your Mind, Wild OnesLet’s Talk (feat. Timecop1983 & Josh Dally), Goodbye (feat. Clive Farrington), Never Stop

Preporuka filmova za gledanje: Back to the Future (1985.), Back to the Future 2 (1989.), Cocktail (1988.), Top Gun (1986.)


September 87


Iza imena September 87 stoje James Ballard i Will Ewing koji dolaze iz Australije. Dečki su dosta samozatajni pa se ne zna puno o njima, a do sada su izdali EP pod nazivom “Act 1” iz 2015. godine koncipiran kao soundtrack filma s naracijom između pjesama. Zanimljivo izdanje unosi dodatnu svježinu, glazbeni dijelovi su napeti i puni atmosfere u skladu s pričom koju pričaju likovi, a svaka pjesma novo je poglavlje. Definitivno vrijedi poklonjene pažnje. 2017. godine izašao im je singl Bad Dream Baby uz prateći video spot koji bi neki mogli smatrati kičastim i over the top, ali upravo u tome leži njihov šarm.

Tko ne bi volio snimati pjesmu u svemiru uz aliena producenta koji njeguje stil po posljednjoj modi iz serije Miami Vice i robota koji svira saksofon?

Bad Dream Baby jest nakinđuren sa svim i svačim, ali ima pun potencijal pjesme koja izaziva neumorni repeat. September 87 do sada su skupili publiku koja je zadnjih godinu dana postala uznemirena s obzirom na to da od benda nismo imali prilike čuti ništa otkako im je izašao spomenuti singl. Nema razloga za brigu i paniku, na svom Twitter accountu dečki su prije dva mjeseca obznanili kako intenzivno rade na novim materijalima koje možemo uskoro očekivati.

Fun fact: Slučajnost ili ne, ali  u rujnu 1987. je započela projekcija serije “Star Trek: The Next Generation”.∇ Godinu 1987. obilježio je i izlazak igre Metal Gear u Japanu.

Preporuka pjesama za slušanje: Bad Dream Baby, Exile, Meet Me At The DanceRide All NightThree Tribes, Two Laps, One Winner, No Rules

Preporuka filmova za gledanje: Seven Minutes in Heaven (1985.), Enemy Mine (1985.), Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989.)

Bonus (serija): Star Trek: The Next Generation (1987. – 1994.)


Le Cassette


Sad nailazimo na pomalo profinjeni synth. Engleski Le Cassette inspiraciju crpi u glazbi Petera Gabriela, Phila Collinsa i grupe Roxy Music što se nekako i osjeti u vokalu. Trojku čine pjevač, glumac i producent Adam McNab i glazbenici i producenti James Nalepa i Joe Wood. Godine 2014. su izdali odličan album “Left to Our Own Devices” koji vibrira taj retro zvuk i slušajući ga činit će vam se da ste se na tren kroz vremenski stroj vratili u osamdesete.

Iako je od izdanja prošlo pet godina broj fanova raste iz dana u dan. Prošle godine izašle su im dvije nove pjesme Time After Time i Sara. Prva je obrada poznate pjesme Cyndi Lauper, a druga spomenuta je nastala u suradnji s Jakeom Freemanom poznatijim pod imenom Protector 101.

Le Cassette su nedavno najavili da rade na novom izdanju, nadamo se da će isto ugledati svjetlo dana već ove godine.

Fun fact: Adam McNab je prilikom jednog intervjua izjavio kako se njegov prvi susjed ne žali na njegovo glasno pjevanje za vrijeme snimanja jer ga podsjeća na Spandau Ballet.

Preporuka pjesama za slušanje: This Is All We Know, Digital Power, Arms of Mine, Radio, You Are You Are, Here I Am, Tonight, Time After Time

Preporuka filmova za gledanje: Labyrinth (1986.), Dune (1984.), The Last Starfighter (1984.)

Bonus (anime): Ghost in the Shell (1995.)


Kalax


Kalax je producent i glazbenik Lee Blanshard iz Liverpoola i veliki zaljubljenik u retro videoigre. Do 2006. je svirao bas i pjevao u nekoliko lokalnih bendova žešćeg zvuka. Njeguje u većoj mjeri instrumentalni futuristički retro synth zvuk. Svoj prvi EP “Journey” izbacio je 2013. i nakon toga je redovito svoje fanove nagrađivao novim izdanjima. Godinu nakon prvog EP-a izlazi još jedan pod nazivom “Outlands”, 2015. izbacio je čak dva izdanja – EP “Kalaxy” i album “Metropolis”. Dvije godine kasnije izbacio je album “Kalax”.

Kroz par mjeseci očekuje se izlazak njegovog novog albuma “III”.

Najviše sam slušala albume “Kalax” i “Metropolis” jer su mi kao cjeline sjeli i teško mi se odlučiti koji od spomenuta dva mi je draži, ostala izdanja i singlove sam gađala kako bi mi se koji svidio. “Metropolis” je malo mračniji i zanimljiviji jer pjesme prati priča. Zvuk na albumu “Kalax” ima prstohvat osamdesetovske sladunjavosti i izostala je naracija, ali sam po sebi album je vrlo slušljiv i na njemu se nalazi meni najdraža Kalaxova pjesma Ride (Into The Midnight).

Fun fact: Lee se uvijek trudio svojim izdanjima dodati neku priču tako da je za svoje albume izmislio lik svemirskog letača Kalaxa. Svako izdanje priča njegovu novu pustolovinu.

Preporuka pjesama za slušanje: Outlands, Above the Streets, Time Lapse, Ride (Into the Midnight), Take Me Back, Year End, Not Alone, Levitate

Preporuka filmova za gledanje: Tron (1982.), The NeverEnding Story (1984.), Flight Of The Navigator (1986.), Legend (1985.)


Stellar Dreams


Stellar Dreams donosi dašak egzotike u našu listu, riječ je o dvojcu koji dolazi iz Kuala Lumpura u Maleziji. Sastav čine Iqwan Ridzuwan (Jake) i Khairil Shah. Vokalnu suradnju na četiri predivne pjesme ostvarili su s pjevačicom o kojoj se ne zna ništa osim imena – Sophie. Stellar Dreams su do sada izbacili četiri EP-a i nekolicinu singlova.

Prvi EP “On Call” objavili su 2012. godine, “Crusader” je izašao godinu kasnije. Iste godine izlazi i “Audiolove” te dvije godine kasnije “Beyond Horizons”. Singl Infinity objavljen je 2017. godine. Važno je napomenuti da osim što misteriozna Sophie predivno pjeva, sama je napisala i tekstove pjesama na kojima je surađivala s malezijskim dvojcem. Svi se nekako nadamo da će ju dečki prigrliti kao punopravnog člana sastava.

Najviše slušani EP mi je nesumnjivo “Beyond Horizons” sa spektakularnim uvodom. Zvukovi s početka pjesme Horizons su me sjetili na zvuk sjaja s oklopa Hordakove vojske (iz specijala He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword ). Izdanje sadrži dvije njihove najpoznatije pjesme – sanjive Dimensions i Parallel. “On Call” mi se jako svidio jer je dinamičan, ostala EP izdanja su mi bila dobra, ali spomenuta su mi prerasla u favorite tijekom vremena.

Fun fact: Iqwan i Khairil su se upoznali u studiju te vrlo brzo zaključili da bi trebali raditi glazbu zajedno. Nakon samo šest sati improviziranog zajedničkog sviranja napravili su prvu pjesmu. Stellar Dreams je bilo ime koje ime je palo na pamet bez nekog određenog smisla.

Preporuka pjesama za slušanje: Dimensions, Parallel, Infinity, Moments, Dance For Yesterday, Valkyrie, Magic Carpet (ft. Melissa Indot), High End, Escape, The Crusader, Point Of No Return, Horizons

Preporuka filmova za gledanje: Invaders from Mars (1986.), Mighty Morphin Power Rangers: The Movie (1995.), Dark Star (1974.)

Bonus (video igre – preporuka benda):  Far Cry 3: Blood Dragon, Call Of Duty, Command And Conquer, Hotline Miami, Need For Speed, Crysis 3, Battlefield 4, Grand Theft Auto


Trevor Something


Trevor Something je američki glazbenik, 3d animator i redatelj koji vješto skriva svoj pravi identitet i često se u video spotovima pojavljuje s fantomkom na glavi. Redovito izbacuje nove materijale pa je tako od 2014. do danas izbacio šest albuma uz brojne singlove i EP izdanja koja su dolazila između svakog od albuma. Godine 2014. Trevor je izbacio albume “Synthetic Love” i “Trevor Something Does Not Exist”, godinu kasnije izašao je “Death Dream”. Godine 2016. izlazi “Soulless Computer Boy And The Eternal Render”, godinu nakon “Die With You” i 2018. je obilježio album “ULTRAPARANOIA” koji sam i navela kao jedan od albuma na svojoj godišnjoj listi.

Trevora sam stvarno jako puno slušala otkako mi ga je otkrio jedan glazbeni znalac. Redovito preslušavam sva njegova izdanja, a najslušanije mi je definitivno “Trevor Something Does Not Exist” uz koje se ostali albumi izmjenjuju po raspoloženju. Trenutno posebno volim “Soulless Computer Boy And The Eternal Render” koji jako dobro paše iz zimske večeri i promatranje svjetla grada iz daljine.

U širokoj paleti synth zvuka svatko će sigurno pronaći album za sebe, Trevor Something ne drži se jedne formule i raspoloženje i atmosfera mijenjaju se iz izdanja u izdanje. Bilo da volite sanjive i melankolične ili malo progresivnije synth zvukove, Trevor is your guy. Ako preslušavanju njegovih albuma poklonite vremena, neće vam biti žao.

Fun fact: Na Last.fm profilu Trevor Something je objasnio kako je bio pjevač koji je u osamdesetima umro od predoziranja, a njegov duh je u današnjem dobu opsjeo tijelo u kojem je sada. Ne sjeća se skoro ničeg drugog osim imena, pa je nastavio raditi glazbu koju je radio još tada.

Preporuka pjesama za slušanje: All Night, New High, Into Your Heart, Girlfriend, Isolated, A Man With No Face, Summer Love, Your Sex Is A Dream, Do It Again, Fade Away, Something About You, Beyond The Infinite, I Came Back For You

Preporuka filmova za gledanje: Videodrome (1983.), Laserhawk (1997.), The Hitcher (1986.), Scanners (1981.)


Dynatron


Ne znam gdje točno da započnem s Dynatronom. Ovo je jedna posebna vrsta ljubavi i malo drugačiji synth od prethodno navedenih, ime koje za mene spada u top 5 synth izvođača. Riječ je o instrumentalima koji pripadaju žanru takozvanog spacesyntha. Bila je to ljubav na prvo slušanje, a do danas nisam čula da je Dynatron napravio lošu pjesmu.

Dynatron je danski glazbenik, grafički dizajner i producent Jeppe Hasseriis. S radom je počeo dosta rano dok još nije bilo tako puno konkurencije i izvođača u svijetu syntha kao danas. Svojim jedinstvenim zvukom oduševio je i publiku i kritiku, a njegov “Aeternus” mnogi su proglasili nenadmašnim remek-djelom s čim se slažem u potpunosti. Album “Aeternus” iz 2015. predivna je cjelina, pravi zvučni dnevnik iz Svemira.

Album “Escape Velocity” izašao je 2012., a iste godine izbacio je i EP “Fireburner”. 2013. je izašao EP “Flashbacks”, godinu dana kasnije “Throttle Up”, a 2016. izlazi izvrstan “The Rigel Axiom” koji obavezno trebate poslušati. Mislim da je najbolje da se sami uvjerite u genijalnost ovog glazbenika, neka vam ovo bude samo smjernica gdje početi ako ga do sada niste slušali.

Fun fact: Jeppe je ljubitelj death metala, a prije je svirao gitaru u bendovima Azalon, Dunkel, Infernus i Usipian. Također je svirao u bendovima The Cleansing i Strychnos.

Preporuka pjesama za slušanje: The TristarTravelling the Wastelands, A Beacon From Home, StonesGalactic Odyssey (ft. Earmake), Stars of the Night,

Preporuka filmova za gledanje: Battle Beyond the Stars (1980.) Close Encounters of the Third Kind (1977.), 2001: A Space Odyssey (1968.), 2010 (1984.), Alien (1979.), Blade Runner (1982.)

Bonus (knjiga + strip): Neuromancer (William Gibson), Arzach (Jean ‘Moebius’ Giraud, 1975.)


S U R V I V E


Rekla bi da sam šećer ostavila za kraj, ali svako od imena s liste mi je toliko drago da mi je teško izdvajati ih. Ipak nijanse postoje, a ovi dečki svojim mračnim synthom nalaze se visoko na ljestvici favorita. Survive odnosno S U R V I V E dolaze iz Austina, a grupu čine  Kyle Dixon, Adam Jones, Mark Donica i Michael Stein. U jednom intervjuu su izjavili da se trude svojim zvukom ipak izbjeći poveznice s pretjeranim osamdesetovskim synth trendom iako inspiraciju crpe iz soundtracka određenih filmova osamdesetih.

Bilo mi je malo teško pratiti kronologiju izdanja jer sam nailazila na odstupanja po različitim izvorima, ali vodim se njihovom Bandcamp stranicom na kojoj su najstarija izdanja “BATH017” i  “LLR002” iz 2010. godine. Najnovije izdanje iz prošle godine im je “RR7400 : LA041717”, ali ono koje ću vam ja posebno izdvojiti je “RR7349” iz 2016.

Imena izdanja su im slična i jednako nepamtljiva pa se ne zamaram previše nazivima, samo pustim neka svira, generalno mi jako odgovara njihov zvuk i nisam do sada došla do trenutka da trebam preskočiti neku od pjesama prilikom preslušavanja. Ipak album “RR7349” me posebno oduševio atmosferom koja na njemu vlada i svako toliko mu se ponovno vraćam. Najbolji dio albuma dolazi pred kraj, a završna pjesma Cutthroat nepovratno me kupila.

Fun fact: Ako si razmišljate o tome kako bi se S U R V I V E savršeno uklopili u soundtrack ultra popularne serije Stranger Things, razmišljate u dobrom mjeru. Kyle Dixon i Michael Stein tvorci su kompletnog soundtracka prve i druge sezone odlične serije koja je u kratkom roku oduševila svijet.

Preporuka pjesama za slušanje: Cutthroat, A.H.B., Black MolliesSorcerer, dirge, Floating Cube, Other, To Hourglass, Deserter Skies, OmniverseWardenclyffe

Preporuka filmova za gledanje: They Live (1988.), Phenomena (1985.), Tenebre (originalnog naziva Tenebrae, 1982.), Children of the Corn (1984.), Pet Sematary (1989.), Prince of Darkness (1987.), The Keep (1983.), Sorcerer (1977.), Big Trouble in Little China (1986.)


Ovim relativno kratkim opisima samo sam zagrebala površinu svijeta retro synthwave glazbe. Ako do sada niste slušali spomenutu glazbu, a uspjela sam vas zaintrigirati, vrijeme je da se u potragu i istraživanje uputite sami. Retro synthwave je glazba koja zahtjeva konstantnu aktivnost slušatelja. Toliko puno podžanrova postoji unutar svijeta synthwave glazbe da sam sigurna da će svatko naći skupinu izvođača za sebe.

Evil synth ću ostaviti kao jednu od budućih tema o kojoj ću pisati pa vam sada neću navoditi dodatne prijedloge za slušanje, ali sam napravila playlistu za početnike s meni dragim pjesmama izvođača kojih se nisam spomenula u članku. Prigrlite moć neona i retro synthwave zvuka i ako već do sada niste, zakoračite u nova prostranstva glazbe.

∇ Šalabahter ∇

Pioniri žanra: College, Kavinsky, Justice

Dodatni prijedlozi za slušanje: Thomas Barrandon (posebno album “Escape From Earth”), Scandroid, Miami Nights, Lost Years, FM Attack, Timecop1983, Mitch Murder, D/A/D, Tommy ’86, Lazerhawk

Domaća imena: Tkivo, The Sepia Sisters, Univerzitas

YouTube kanali: NewRetroWaveThePrimeThanatosOdysseusAsthenicThe 80’s Guy

WEB: Synthwae Universe

Be social

Komentari