novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Izvještaj – ST@rt festival: Mind Zoo pobjednici osmog izdanja festivala

ST-@rt festival
www.facebook. com/festivalstart
Vrijeme čitanja: 6 minute

Vikend za nama bio je pun glasne glazbe. Splitski festival autorskih bendova ST-@rt doživio je svoje osmo izdanje u klubu Zenta. Osnovan od strane Udruge za zaštitu glazbe STOP i revije urbane kulture Evo ruke, ST-@rt je prilika mladim autorskim bendovima iz Dalmacije i regije da prezentiraju svoj rad. Ove godine koncipiran kao trodnevno natjecanje, petak i subota bili su rezervirani za polufinala, a u nedjelju je održano finale uz goste Mjesni odbor.

Stručni žiri su naizmjence kroz tri večeri činili Dean Clea Brkić (producent, glazbenik i predsjednik UZG STOP), Nikola Čelan (novinar, glazbenik – Libar, TBF), Stipe Bulić (glazbenik, udruga glazbenika Boombar), Luka Jelisavčić (glazbenik – Pero Defformero), Ante Pupačić (glazbenik, producent – Omiš Guitar Fest) i Stiv Vučković (glazbenik, organizator – Evo ruke, Split Blues Festival, Tri Grgura).

Prva polufinalna večer

Tri Cheri

Prvi nastup večeri pripao je bendu Tri Cheri, splitskom rock bendu osnovanom 2007. godine. Ime su odabrali po principu potomstva – imaju ukupno tri kćeri. Trojac iz hobija svira rock s malo predvidljivim tekstovima koji ruše dojam odsviranog. Možda malo obraćanja pažnje na lyricse ne bi škodilo ako žele prijeći s hobi razine na nešto ozbiljnije.

Magnolija

Svoj peti nastup na festivalu održala je Magnolija. Ponovno splitski rock bend, također osnovan 2007. godine, oni iza sebe imaju dva demo izdanja – “Razina umjetničkog minimuma” i “Razina umjetničkog maksimuma”. Bend na trenutke podsjeća na Hladno pivo, a pjesme su im vesele i dobro prihvaćene od strane publike, možda zato što je poznati ritam, možda jer ih publika već dobro poznaje. U svakom slučaju, uspješna izvedba za veterane festivala.

The Heaps

Još jedan domicilni splitski bend, The Heaps je donio nešto drugačije od prva dva nastupa. Osim što su im pjesme na engleskom jeziku, energija je prepoznatljiva na bilo kojem jeziku. Ne mogu reći da su me nešto posebno dirnuli, vjerojatno zbog mog subjektivnog dojma takve vrste rock izričaja, ali objektivno – rasturili su. Pjevač je sav bijes i energiju izbacio razbacavši se po pozornici, ako je bilo nekih grešaka, nisu se čule. Vidjelo se da sviraju zbog sebe i pohvale na hrabrosti!

Statter

Četvrti po redu polufinalisti,  Statter je bio do tog trenutka najbrojniji sastav. Njih pet oformilo se 2015. godine u Splitu i jako opušteno pristupaju izvedbi. Započeli su s malo življim bluesom, a dječarac nježnog izgleda pokazao je kako može jako ozbiljno pjevati. Njihov je odabrani jezik hrvatski i pokušavaju ga pametno uklopiti u instrumentale. Publika je na kraju nastupa skandirala  “hoćemo još”, no u pravilima natjecanja ne postoji bis.

Stonetribe

Kao jedini “outsideri” u Splitu, iz Zadra su na natjecanje stigli Stonetribe. Grunge rock bend osnovan je 2006. godine, a uzore su pronalazili u kolijevci grungea Seattleu. No nisu ostali samo na tom zvuku, proširili su interese pa su tako svojim nastupom podsjetili na zvuk Metallice. Snažna i energična izvedba (otpjevano na engleskom) rezultirala je time da sam se naježila od gitarskih solaža i cvileža žica.

Orka

Pretposljednji nastup prve večeri pripao je bendu Orka. Splitska usporenost kod njih ne postoji, u death metal žanru pokazali su svoje sposobnosti. Sigurno, (pre)glasno i bez ustručavanja odsvirali su i odvrištali sve što su imali. Malo previše decibela zaglušilo je izvedbu, a lagala bih kada bih rekla da sam razumjela što pjevač izgovara. Ali vrištanje je bilo vrhunsko, pjevaču nije pukao glas i zapravo sam zamislila da se orka tako glasa kada izranja iz mora.

Mind Zoo

Od 2015. godine postoje i Mind Zoo, a u ožujku ove godine objavili su EP “Temple Of The Heart” s tri pjesme snimljene u vlastitoj produkciji, a u budućnosti žele objaviti još materijala. Od navedenih im uzora, njihov nastup je naviše podsjećao na Mastodon – glasno i na engleskom na najbolji su način pokazali koliko su sretni što su napokon došli na red i zatvorili prvu polufinalnu večer.

Nakon prebrojavanja glasačkih listića publike i ocjena stručnog žirija, odlučeno je da u finale ide Mind Zoo. Drugo je mjesto pripalo Stonetribeu, a treće bendu Orka.

ST-@rt glasanje
Foto: Vlatka Semenčić / Ziher.hr

Druga polufinalna večer

Druga večer započela je objavom kako bend Go Lilly nažalost neće nastupiti. Preostalih šest bendova bili su spremni i moram priznati da su ponudili više i bolje od kolega prethodnog dana.

Bezdan

Splitski Bezdan prvi je bend večeri koji je predstavio svoj rad. Autorske pjesme izvode na hrvatskom jeziku, u dinamičnom ritmu, i ok su oni to odradili. Navode kao uzore Aerosmith, Led Zeppelin i Bijelo dugme, a takav neki miks su i prezentirali. Taj neki poznati zvuk čak bi mogao i dobro proći među širom publikom, ukoliko uspiju proširiti svoj glas.

Kob

Nije preporučeno suditi knjigu po koricama, no odmah na prvi pogled članova benda Kob postaje jasno što će se čuti – thrash metal. Mladi splitski bend prošle je godine objavio album “Sinister Salvation”, a imaju već materijala i za sljedeći. Ne vole svi baš tako žestok izričaj, no ono što je natjeralo ljude da si doslovno začepe uši prstima bila je preglasna glazba koja očito nije smetala samo ton majstoru. Osim toga, dečki su na pozornici odradili super posao, izgledali su kao ratnici svog žanra.

Mlin

Nakon metala, nešto sasvim suprotno. Gospoda u najboljim godinama iz benda Mlin oporavili su sluh prisutnih svojim blues rock pjesmama. Okupili su se 1979. godine i radili do 1983. Zatim su se ponovno okupili 2013. godine i u istom sastavu nastavili dalje. Da imaju čime konkurirati mlađim bendovima lijepo su pokazali svojim nonšalantnim i “kužerskim” nastupom.

Rich Man

Iz Zadra su u Split stigli Rich Man. Osnovani su 2015. godine i bilo ih je pet, no osuli su se na samo dva člana i moram reći, ostali ne nedostaju. Dvojac je na pozornici možda izgledao napušteno, no svojim su zvukom popunili prostor. Frontmenica pjeva, svira gitaru i usnu harmoniku uz pratnju bubnjara iza sebe. Ako mogu Meg i Jack, (u obrnutim ulogama) mogu i Rich Man! Sramežljiva komunikacija s publikom nadoknađena je dobrodošlim svježim zvukom.

Richter

Richter je nastavio niz dobre glazbe. Sastav iz Varaždina sigurno je stupio na pozornicu, njihova pjevačica je opušteno, ali sigurno komunicirala s publikom i pjevala, po čemu se i vidjelo da imaju nekoliko utakmica u nogama i da im nastupi nisu strana pojava. Od 2015. godine sviraju svoje žestoke riffove koje povremeno upotpuni i kazoo pjevačice te tako zaokružuje svestranost i izražajnost svega što imaju za reći.

Floridus

Kao zadnji u nizu natjecatelja nastupili su Floridus. Mostarski bend sustavno i uspješno gradi svoj put kroz pobjede na raznim festivalima (Mostar Rock School, Jäger Music Night, RockOff), a iza sebe imaju jedan objavljeni album “Na vrhu svijeta”. Oni su zapravo pružili najbolju izvedbu večeri kroz svoje alt rock pjesme. Moglo bi se reći da su svojevrsni ekvivalent našoj Moskvi. Najbolja je bila i komunikacija s publikom, ali i dikcija pjevačice. Usvirani i neopterećeni, oni su bili ti koji su me oduševili i zbog njih sam se naježila, a koža ne laže.

Floridus
Foto: Vlatka Semenčić / Ziher.hr

Još je jednom uslijedilo glasovanje koje je rezultiralo pobjedom Floridusa. Drugo mjesto otišlo je Richterima, a treće mjesto pripalo je bendu Kob. S obzirom na to da su “strani” bendovi osvojili prva dva mjesta unatoč tome što nemaju svoju publiku u Splitu, sada je očito imaju.

Finale

Kišno nedjeljno finale otvorili su Floridusi. Još jednom su bez greške izveli svoj set pjesama i prezentirali i neke nove materijale. Nije ih omelo niti obeshrabrilo to što publike baš i nije bilo puno, oni su svoje odradili bez greške. Oni koji su propustili njihove nastupe, propustili su priliku čuti nešto stvarno dobro.

Pobjednici prve polufinalne večeri Mind Zoo nastupili su nedugo nakon prethodnika i također ponovili svoju glasnu i sigurnu izvedbu s nešto drugačijom set listom od one odsvirane u petak. Uredno održavana i stilizirana brada frontmena letjela je skupa s njim u žestokom ritmu riffova. Tijekom njihova nastupa prostor se malo više popunio pa je utoliko sigurno bila i bolja atmosfera. “Fala lipa” i silazak s pozornice označili su početak glasovanja i najavu za Mjesni odbor.

I dok je žiri negdje u pozadini ocjenjivao bendove, a publika ubacivala listiće u glasačku kutiju, Mjesni odbor je razveselio sve prisutne. I sami nekada akteri ovog festivala, dali su lijepu podršku finalistima. Neopterećeno i veselo izveli su svoj rock/ska/disco koloplet publici poznatih pjesama, a dobro je sjela i ona najnovija, Rose, izvedena na ovogodišnjem Splitskom festivalu.

Mind Zoo
Foto: Vlatka Semenčić / Ziher.hr

I dok su se članovi Floridusa i Mind Zooa naoko dobro zabavljali uz koncert, bila je vidljiva njihova pritajena nestrpljivost i želja za tom konačnom informacijom zbog koje su bili tu. I napokon su dočekali proglašenje koje je otišlo – ili možda bolje reći ostalo – na strani domaćih – Mind Zoo su proglašeni pobjednicima. Iako nisu bili moj favorit (ali tko mene pita), apsolutno su zasluženo odnijeli titulu pobjednika. Možda ne sviraju najpopularniju glazbu, ali tim više ih treba podržati jer skidam kapu svakome tko svoj autorski rad usmjeri suprotno lakim notama i predstavi ga javnosti.

Uz sve peripetije i poteškoće vezane uz organizaciju i održavanje ovogodišnjeg ST-@art festivala, ipak je sve na kraju dobro došlo svome kraju. Nedostatak se mjerio jedino u broju posjetitelja kojih je bilo, ali nekako ne dovoljno. Možda je razlog bilo loše vrijeme, možda vikendima radi više ljudi nego ostatak tjedna a možda su u šumi. Jasno je samo da ponude ne fali, a potražnja je očito jaka samo na jeziku. Kroz ova tri dana moglo se čuti stvarno puno dobre glazbe, organizatori su uložili svoj trud, znanje i svoju ljubav kako bi pružili nešto konkretno i kvalitetno. Nadam se da će to sljedeće godine prepoznati više ljudi.

Be social
Što misliš o ovome festivalu?
Podijeli svoje mišljenje putem ZiherMetra!
Vaš glas je zabilježen. Hvala vam na glasanju!

Komentari