Vremeplov: Tko je bio na prvome mjestu američke ljestvice prije točno 55 godina?
Dok pišem ovaj članak ne mogu se pozvati na staru jugoslavensku poslijeratnu generaciju, koja se čupala iz partizanskih bajki Tite i koja je nesvjesno načula američki ekonomski boom, koji će se u modernoj pop kulturi spominjati na svakome koraku. Međutim mogu se pozvati na američku mladež 50-ih koja je imala svoju inačicu za adolescente u obliku rečenice “Rebel without a cause”. Što će kasnije rezultirati društvenim pokretima koji su obilježili 60-e i 70-e.
Zlatno glasilo mladeži koja je pokušavala doći do nove glazbe, kao izgubljeni pustinjaci do vode. Pustinjaci su uspjeli pronaći vodu, iako je bilo nekoliko barijera, povijesno gledajući, npr. u Americi, točnije Clevelandu, je 1956. godine zabranjeno da osobe ispod 18. godina plešu rock and roll, osim ako nisu u pratnji svojih roditelja. Dvije godine kasnije, točno u trenucima dok pišem ovaj članak 24. 1. 1958. godine, zabranjeni rock and roll će se od strane “rebela” katapultirati na prvo mjesto američke ljestvice i vjerojatno u ostatku svijeta.
Riječ je o pjesmi Jailhouse Rock, Elvis Presleya. Bezvremenskom klasiku koji će ga pratiti kao vjerni pas ostatak karijere. Iako ga nije napisao, već je napisan od Jerry Leibera i Mike Stollera, Elvis je mrdanjem kukova mogao bilo koju pjesmu bolje prodati nego današnji PR Sony Entertainmenta. Ne samo da je pjesma bila katapultirana na prvo mjesto već je i sam Elvis Presley postao sex simbol koji pjeva za tadašnji naraštaj, ali i za budući. Samo 4 godine poslije 1958. godine i povijesnog uspjeha, Brian Epstein će potpisati pod ugovor Beatlese koji će samo nastaviti šablonu Elvisa, ali u obliku grupe. Jailhouse Rock je 2005. godine ponovno izdana u Engleskoj gdje je završila na prvome mjestu. Sve ostalo je povijest.