James Earl Jones
12. rujna 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Dana 9. rujna preminuo je James Earl Jones, kazališni, filmski i televizijski glumac, omiljen zbog svojih uloga kao što su ona Mufase u „Kralju lavova”, Dartha Vadera u serijalu „Star Wars”, Jacka Jeffersona u filmu „Velika bijela nada”, Jamesa Greera u serijalu o Jacku Ryanu, ali i brojnim drugim ulogama.

Adele
3. rujna 2024.

Vrijeme čitanja: 6 minute 10 koncerata, najveća pop-up arena ikad i najduža setlista koju je Adele otpjevala. Riječi još uvijek nisu dovoljne, bilo je savršeno.

Glazba

Ziherov vodič kroz Špancirfest: Što nas idućih deset dana čeka u Varaždinu

Foto: facebook.com/spancirfest
Vrijeme čitanja: 5 minute
Foto: facebook.com/spancirfest
Foto: facebook.com/spancirfest

U petak, 22. kolovoza, počinje 16. Špancirfest, sada već legendarni festival koji se odvija na ulicama i trgovima Varaždina. Kroz deset dana festivala, barokna jezgra grada obogati se raznolikim instalacijama, šarenim štandovima i tisućama šetača koji se španciraju i uživaju u akrobacijama cirkuskih skupina, mađioničarskim trikovima, klaunovima, kazališnim predstavama, uličnim sviračima i zanimljivim koncertima. 

Kao što sam i naglasio u uvodu, a što mnogi zaboravljaju, Špancirfest je prvenstveno ulični festival nastao iz želje da se iskoristi ljepota varaždinskih ulica, trgova i starogradske jezgre te da se prezentira sadržaj koji će Varaždince i njihove goste zabaviti, opustiti i preplaviti dobrim emocijama (što je i moto festivala). Kao i svake godine, i ove će velik broj izvođača u jutarnjim i poslijepodnevnim terminima kroz deset dana zabavljati publiku svojim akrobacijama, trikovima i kostimima, stoga nema previše smisla nabrajati sve te izvođače. Najbolje bi bilo da izdvojite dva sata i bez plana zalutate varaždinskim ulicama, pa da slučajno nabasate na neke performere koji bi vas svojim nastupom mogli oduševiti. 

Veliki je broj i uličnih svirača, a među njima dominiraju varaždinski bendovi poput Groove On, Bangin‘ Chimps ili trio Decoro, ali ima i nekih gostujućih imena koje prvenstveno valja preporučiti Varaždincima, a moja su preporuka Mokre Gljive.

Uz ulični program, koji se odvija u sklopu tzv. Ulica festa, još je poznatiji i koncertni program Špancira koji će se ove godine odvijati na tri pozornice. Jedna od najstarijih i najprepoznatljivijih pozornica Špancirfesta je ona na Stančiću (Trgu Miljenka Stančića), na kojoj se kroz deset dana izmjenjuju manje razvikana (i manje mainstream) domaća imena te uvijek zanimljivi world music izvođači. Upravo svoja prva sjećanja na Špancirfest vežem uz koncerte na Stančiću, a ondje sam poslušao brojne odlične izvođače, za koje često prije ni poslije nisam čuo. Neki od njih su Coolooloosh ili Omar Sosa Trio, a tamo sam, na primjer, otkrio i Rundeka koji je tada još nastupao s Cargo orkestrom. 

Od regionalnih izvođača ove godine nastupaju Darkwood Dub, Rade Šerbedžija i Zapadni kolodvor, Lačni Franc, Pavel te beogradski zbog Viva Vox. Uz njih su tu još Les Tambours du Bronx, Sonny and his Wild Cows, European Symbolic Orchestra & Terrafolk Deladap. Osobno, preporučio bih vam svaki od tih koncerata. Ako vas već neće glazbeno oduševiti, onda vrijedi otići zbog ambijenta i ležerne atmosfere, a i svi su koncerti besplatni te ih možete spojiti sa španciranjem kroz ostatak grada.

Ono što ne smijete na Stančiću ove godine propustiti su Cinkuši! Zagrebački bend koji svira obrade narodnih pjesama glazbeno je jedan od najoriginalnijih i najinovativnijih hrvatskih bendova svih vremena, a zbog svojih su koncerata i jedan od najatraktivnijih. Istovremeno su veoma samozatajni, ne nastupaju često, albumi im izlaze još rjeđe, ali zato je „Špiritus Sanctus“, njihov treći studijski album iz 2009. godine, po mom mišljenju jedan od najboljih hrvatskih albuma ikad. Prva dva albuma im, doduše, nisu nimalo lošija, a za upoznavanje s njihovim izričajem (i pripremu za koncert) možda bi najbolje bilo poslušati live album iz 2012. godine, „Uživancija!“.

Druga pozornica Špancirfesta, ona glavna (iako će meni prva uvijek biti ona na Stančiću), jest pozornica uz Stari Grad na kojoj zadnjih nekoliko godina možemo vidjeti i čuti presjek najzanimljivijih regionalnih izvođača uz koje jače strano ime. Zadnjih godina su to bili Morcheeba, Asian Dub Foundation, Flogging Molly, Skunk Anansie, Triggerfinger i Buraka Som Sistema, a ove je godine red na Blondie i Stereo MC’s. Dok su potonji u Hrvatskoj bili čak više puta nego The National i taj dan, kad oni nastupaju, mi je zanimljiviji Kiril Dzajkovski sa svojom plesnom world-makedonskom kombinacijom, Blondie su ipak najveća atrakcija. Iako već ostarjeli i zadnji im studijski albumi nisu više no prosječni, njujorški prvoborci new wavea sa sobom donose prvenstveno dozu nostalgije. Uz to su tu najave da im je ovo oproštajna turneja, pa njih ipak ne bi valjalo propustiti. Ali nikako ne bi bilo pametno propustiti tzv. slovenski dan. U subotu, 23. kolovoza, na pozornicu uz Stari grad dolaze dva najzanimljivija slovenska glazbena imena, Siddharta i Laibach. Prvi su najpopularniji novi slovenski bend, koji van matične zemlje ipak nisu stekli takvu popularnost, dok je drugi legendarno ime koje su još početkom osamdesetih zacementirali svoj uspjeh tadašnjim nastupima širom zapadnog svijeta. U Varaždin dolaze promovirati još uvijek aktualni album „The Spectre“, a uz pjesme s tog albuma zasigurno će izvesti i nemali broj pjesama iz svoje bogate diskografije.

Ostatak programa čine regionalna imena po principu „za-svakog-ponešto“, a mene u svemu tome veseli što će svojih pola sata dobiti bar jedno novo ime hrvatske scene, sve popularnije Punčke. Doduše, Špancir uvijek bar jedan dan zariba termine, pa će ove godine velikom broju publike najteža odluka biti izbor između Rade Šerbedžije na Stančiću i 2Cellos na Starom gradu. 

Treća pozornica će biti u Županijskoj palači, gdje će se održavati dramske predstave i koncerti intimnijeg okruženja. Od predstava, na programu su četiri komedije, Međuigre 0-24 Zijaha Sokolovića, Ufuraj se i pukni Kerekeš Teatra, Ritina škola kazališta Planet Art i Sladoled Mire Gavrana. Koncerti su namijenjeni nešto zahtjevnoj koncertnoj publici, pa će Varaždinci i njihovi gosti moći poslušati Amiru Medunjanin, Tedi Spalata te Tamaru Obrovac i njen Transhistria Ensemble. 

Kojima nije sve to dovoljno, mogu se uputiti na noćnu pozornicu uz gradsku sportsku dvoranu, na kojoj će cjelonoćne plesne hitove vrtjeti Petar Dundov, Beltek, DJ Kneža, Mario Kovač, Chew the Fat! i Gramophonedzie.

Doduše, ako želite na neki koncert ili predstavu u Županijsku palaču, morat ćete izdvojiti 49 kuna, a također se plaća i ulaz na koncerte na Starom gradu, za koje možete kupiti dnevne ili vikend ulaznice, te ulaz na after programe. Upravo je naplaćivanje koncerata najveća muka Varaždincima, naviknutima do prije koje godine da sav sadržaj Špancira bude besplatan. No, iz istog je razloga godinama patila (i još uvijek pati) varaždinska koncertna scena, jer Varaždinci nisu imali navike ići na koncerte. Odnosno, zašto bi plaćali ulaznicu za koncert ako bi istog izvođača koji mjesec poslije mogli vidjeti besplatno na Špancirfestu. Ja se s tim apsolutno ne slažem i smatram naplaćivanje ulaza dobrim potezom, jer vrijeme je da Varaždinci nauče cijeniti glazbenike i njihovo umijeće. Naravno, tu je i vječna polemika oko line-upa, no to sam već spomenuo, Špancirfest nije usko orijentiran na određenu publiku, glazbene žanrove ili izvođače, poput SuperUha ili Outlooka, već se organizatori trude tih deset dana svima ponuditi zadovoljavajući glazbeni sadržaj. Posebice mi se sviđa činjenica što su ove godine smanjili broj regionalnih izvođača koji se svakih nekoliko godina ponavljaju i odlučili povećati kvalitetu i raznolikost rjeđe zastupljenim programom i izvođačima poput slovenskih Laibacha i Siddharte ili pak koncertima u Županijskoj palači. 

S obzirom na to da je u pitanju festival, cijene su ove godine ipak malo pretjerane, jer za one koji žele posjetiti više sadržaja, čak i da su kupili povoljnu festivalsku ulaznicu, ipak bi moralo još puno iskeširati na koncerte u Županijskoj palači (koja ne ulazi u festivalsku) ili na after program na Noćnoj pozornici. Stoga preporučujem organizatorima da iduće godine, ako namjeravaju zadržati ovakav koncept s tri pozornice i after program, ponude ograničeni broj festivalskih ulaznica za sve te sadržaje, jer vjerujem da zainteresirane za sve te sadržaje ima. A one koje to ne zanima, ili koji misle da je preskupo, mogu uživati u besplatnim koncertima na Stančiću, uličnom sadržaju i radionicama u Parku kreative.

Be social

Komentari