17. siječnja 2025.

Vrijeme čitanja: < 1 minutaJedan od najvažnijih redatelja našeg doba, istinski umjetnik i vizionar, David Lynch, umro je u 79. godini.

mačke
31. prosinca 2024.

Vrijeme čitanja: 4 minuteDanas možda jesu glavni likovi memeova, svi imamo svoju najdražu „internetsku mačku”, ali mnoge su krznene loptice kroz godine bile i muze umjetnicima, nerijetko upravo piscima čiji su samotni čin pisanja upotpunjavale svojom nenametljivom prisutnošću.

Film

„Cross“ (1. sezona): Svatko nosi svoj križ

Serija Cross
Foto: Screenshot from YouTube trailer
Vrijeme čitanja: 5 minute

„Znat ćete istinu i ona će vas osloboditi“ (Evanđelje po Ivanu, 8. poglavlje, 32. redak)

Nanovo upoznajte Alexa Crossa, briljantnog detektiva i forenzičkog psihologa iz pera pisca Jamesa Pattersona, čovjeka koji ima sposobnost ući duboko u um ubojica koje lovi i izvući odgovore o njihovim stravičnim zločinima.

On ne izlazi neokrznut iz tog i opterećen je mračnom prošlošću u kojoj mu je žena ubijena, tmurnom sadašnjošću u kojoj lovi tajanstvenog serijskog ubojicu znanog samo kao Fanboy i nesigurnom budućnošću u kojoj mu svi grijesi dolaze na naplatu.

Iz Pattersonovog moćnog pera

Nastala pod okriljem Amazon Primea, serija „Cross“ treća je u nizu adaptacija književnog serijala Jamesa Pattersona, slavnog pisca kriminalističkih romana. Uz serijal o Crossu (31 roman u trenutku pisanja teksta), poznat je i po samostalnim krimi romanima kao što su „Predsjednik je nestao“ (nastao u suradnji s Billom Clintonom), ali i serijalima „Women’s Murder Club“ (25 romana), „Private“ (16 romana), „NYPD Red“ (6), „Detective Harriet Blue“ (4), „Maximum Ride“ (9 romana) i mnogim, mnogim drugim knjigama.

Uz ovu seriju, Cross je krasio i filmsko platno i to tri puta. Dva puta u izvedbi Morgana Freemana („Kiss the Girls“ i „Along Came A Spider“) te jednom u izvedbi Tylera Perryja („Cross“). Ovo je tako prvi put da je kročio na male ekrane, i to u izvedbi Aldisa Hodgea („Leverage“, „Black Adam“).

Amazon Prime nikako nije slučajan odabir jer je postao mjesto broj 1 za adaptacije književnih serijala. Uz „Crossa“, streaming div postao je poznat i po „Jack Ryanu“, iz pera Toma Clancyja, a u izvedbi sjajnog Johna Krasinskog (serija je dobila četiri sezone, a uskoro će i film te spin-off). Dalje, „Reacher“, djelo Leeja Childa (treća sezona s vrhunskim Alanom Ritchsonom stiže 20. veljače, a dobivamo i spin-off o Frances L. Neagley), a zatim i „The Terminal List“ koji je nastao kao adaptacija romana Jacka Carra (zasad jedna sezona sa solidnim Chrisom Prattom).

Cross
Foto: Screenshot from YouTube trailer

Pribrojimo li tome adaptacije superherojskih stripova („The Boys“ koji juri prema kraju s 5. sezonom, „Gen V“, „Invincible“ i „Batman: Caped Crusader“), vidimo da je pred Amazonom i više nego svijetla budućnost.

Nemojte prekrižiti Crossa

Ima li budućnosti i za „Crossa“ nakon što je i kritika i publika podijeljena? Tehnički, ima, najavljena je i druga sezona, a tu su i 28 romana koje valja adaptirati (ne računamo li tri romana koji su već adaptirani). Sama serija nije nešto neviđeno te to predstavlja ponajveći problem.

Sam Alex Cross, iako lik nastao u 90-ima, nije odviše originalan, pogotovo u današnje doba kad svaki pošteni pisac kriminalističkih romana ima svog „posebnog“ detektiva. Uzmimo prstohvat Sherlocka Holmesa kao sjajnog rješavača zločina i genija, čajnu žličicu Johna Luthera u izvedbi Idrisa Elbe odnosno njegov pristup rješavanju zločina u kojem se ne libi prekršiti zakon te zagrabimo i uzmimo dio Jacka Reachera odnosno njegovu brutalnu snagu i dobit ćemo Alexa Crossa. Briljantnog detektiva koji može lako ući, ali ne i izaći iz uma ubojica koje neprekidno lovi.

Nisu samo Holmes, Luther i Reacher utjecali na ovog antiheroja te se sigurno možemo sjetiti još takvih likova jer, kao što je već rečeno, sam lik nije nešto neviđeno ili nevjerojatno originalan.

Foto: Screenshot from YouTube trailer

Problem leži i u seriji koja je, unatoč tome što ima 8 epizoda, zapravo jedna produžena epizoda „Luthera“ ili „Zločinačkih umova“. Imamo ludog serijskog ubojicu koji imitira druge serijske ubojice tako da ubija žrtve koje liče njima, korumpiranu policiju, pravosuđe i gradsku i državnu vlast koja surađuje s njima jer ih ucjenjuje te detektivove osobne probleme kao što su odgoj djece, briga za obitelj i sjećanje na pokojnu ženu koju je ubio nepoznati ubojica. Sam koncept viđen je primjerice u slučaju Replikatora u ponajboljoj sezoni „Zločinačkih umova“ te je i tu originalnost slaba strana serije.

„Crossa“ ne treba prerano prekrižiti jer, iako ne odveć kreativna, serija se izdvaja iz redovnog programa streaming servisa i televizija.

Zlatni Eggold

Prije svega, Aldis Hodge je sjajno utjelovio Crossa kao izmučenog i ranjivog, a opet genijalnog detektiva koji zna učiniti pravu stvar. Koji se pita kolika je cijena koju će morati platiti za to. Hodge je i inače pouzdani glumac koji zabljesne i u najmanjim ulogama, a pogotovo sad kad mu je konačno dana prilika da ima vlastitu seriju te je dosad najbolji tumač lika i djela Alexa Crossa, bolji čak i od Morgana Freemana!

Cross
Foto: Screenshot from YouTube trailer

Druga važna karika serije je Ryan Eggold, ljubiteljima „Crne liste“ poznat kao Tom Keen, muž agentice Elizabeth „Liz“ Keen. Eggold je i u „Crnoj listi“ bio poznat po tumačenju lika koji je šarmantan i naočit muškarac s mračnom tajnom. Ovdje je to još izraženije jer glumi Eda Ramseyja, nevjerojatno bogatog i moćnog čovjeka koji svojim šarmom obara s nogu pripadnike sviju spolova, a koji je ustvari vođa organizacije serijskih ubojica koji žele ostvariti svoje mračne naume.

Sam Ramsey je nevjerojatno dobro napisan i odglumljen lik te Eggoldu valja čestitati na sjajno obavljenom poslu te odati priznanje zbog tog što seriju izdiže bar dva koplja iznad prosjeka. Voljet ćete ga i mrziti u isto vrijeme, a sve zahvaljujući Eggoldu koji, kao i Hodge, konačno dobiva priliku pokazati svoje glumačko umijeće kao glavni zlikovac svoje serije. Uz to, mali podsjetnik, ako već niste, pogledajte „Crnu listu“! Dostupna na Netflixu. Ne morate mi zahvaljivati!

Signaliziranje vrlina ili kako odbiti vlastitu publiku

Iako je lik Crossa nastao u prošlom tisućljeću, on je ovog puta prilagođen modernoj publici.

Nažalost.

Zašto kažem nažalost? Jer je prva žrtva zloglasnog Fanboyja prominentni aktivist pokreta Black Lives Matter, što nije bitno za ostatak radnje jer jednom serijskom ubojici koji nije rasist to ne znači ama baš ništa.

Međutim, serija kao da se natječe u tome da pokazuje ili signalizira svoje vrline, rasa žrtve postaje pitanje broj #1, a ne tek nešto što ne utječe ni na što. Svjestan sam toga da su rasne napetosti sveprisutne, ali i sam bi Morgan Freeman odnosno Alex Cross u dva filma rekao da „rasizam umire ako o njemu ne pričate“, a i Martin Luther King Jr. bi se složio da je rasa žrtve u većini slučajeva nebitna.

Spominju se i teorije zavjere o pandemiji i klimatskim promjenama kao nepoželjnima i neutemeljenima što i jest točno, a nije potrebno isticati kako bi se pokazale vrline glavnog lika i mane sporednih likova. Kao da serija očajnički želi biti moderna, progresivna i tolerantna pa odmah u startu želi odbiti dio publike koji to nije. Iako je, htjeli mi to priznati ili ne, prosječni gledatelj ovakvih i serija kao što su „Reacher“, „The Terminal List“ i „Jack Ryan“ upravo netko tko je odrastao u godinama kad lijevo-liberalne vrijednosti nisu bile glavni sastojak akcijskih i kriminalističkih trilera, već zanimljiva i napeta radnja.

Unatoč svim manama, serija „Cross“ je zanimljiva i relativno kratka te u nedostatku boljeg sadržaja pruža gledatelju zanimljivu slagalicu zločina kojeg valja riješiti.

Be social
Vaš glas je zabilježen. Hvala vam na glasanju!

Komentari