novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Vizart

“Demon moderniteta: Slikari vizionari prošlog stoljeća” u Modernoj galeriji

Foto: mdc.hr
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

U zagrebačkoj Modernoj galeriji se sutra, 29. lipnja, otvara izložba koja okuplja velikane europske umjetnosti na prijelazu 19. i 20. stoljeća. Navedeni izložbeni projekt već je bio predstavljen i u Italiji u Rovigu pod vodstvom uglednog talijanskog povjesničara umjetnosti Giandomenica Romanellija. Nakon četiri mjeseca u Italiji, djela dolaze u Zagreb, a bit će izložena do 26. srpnja 2015. godine.

Izložba „Demon moderniteta – slikari vizionari prošlog stoljeća“ ima svoju težinu jer osim što se izlažu velika djela uglednih europskih slikara, isto tako će biti izložena i radovi hrvatskih umjetnika. Radovi Vlahe Bukovca, Ivana Meštrovića, Bele Čikoša Sesije, Mirka Račkog, Ignjata Joba, Gabrijela Jurkića su samo neki koji će praviti društvo djelima Odilona Redona, Paula Kleea, Marca Chagalla, Mikalojusa K. Čiourlionisa, Franza von Stucka, Sache Schneidera, Bartolomea Sacchija i Gennara Favaija. Izložba je nastala kao rezultat suradnje između pinakoteke Accademia dei Concordi iz Roviga, Fondazione Cassa di Risparmio di Padova, Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu i Moderne galerije. Kao što je već navedeno, izložba sažetijeg oblika u Zagrebu već je imala svoju prethodnicu, onu u Palazzo Roverella u Rovigi gdje je bilo izloženo 17 remek-djela već spomenutih hrvatskih umjetnika. Ovaj projekt od velike je važnosti za hrvatsku umjetnost jer po prvi puta hrvatski simbolisti imaju priliku biti dio cijenjenog europskog likovnog kruga, a razlog tomu je oduševljenost internacionalne publike kao i talijanskih kritičara hrvatskim stvaralaštvom.

Izložba je vrijedna posjeta jer prezentira vrhunsko slikarsko umijeće uključujući tako u svoj postav šezdesetak europskih remek-djela među kojima su i grafike Redona iz 1890. kojima su ilustrirane knjige Charlesa Baudelairea i Gustava Flauberta, aquatinte Chagalla iz ciklusa “Sedam smrtnih grijeha” (1926), pastel Kleea iz Weimarskih godina obilježenih introspektivnim sliko-crtežima vlastite nutrine te mnoga druga koja ćete vidjeti posjetite li Modernu galeriju od 29. lipnja, kada će svečano otvorenje biti u 19 sati, a traje do 26. srpnja ove godine.

Be social

Komentari