„Marveli” (2023): Možda, i dogodi se čudo… I Marvel uspije preživjeti
„Reality is often disappointing” (Thanos, „Osvetnici: Rat beskonačnosti”)
Nakon što je u filmu „Kapetanica Marvel” uništila zlo biće zvano Vrhovna Inteligencija, Carol Danvers/Kapetanica Marvel uzrokuje pomor naroda Kree. Kako bi spasila ostatke ostataka svog naroda, predvodnica Kreeja zvana Dar-Benn mora pronaći dvije Kvantne narukvice od kojih jedna pripada njujorškoj superjunakinji Kamali Khan/Ms. Marvel.
Dar-Benn otvara portal koji uzrokuje fenomen kvantnog sprezanja te se moći Kapetanice Marvel, Ms. Marvel i Monice Rambeau, suradnice Nicka Furyja i Kapetaničine prijateljice, pomiješaju tako da svaki put kad koriste moći, one zamijene mjesta. Sad je na trima superheroinama opasan zadatak zaustavljanja Dar-Benn, ali i pronalaska načina za kontrolu svojih moći.
Recept za uspjeh, ali samo na papiru
Od studija koji nam je donio megauspješnice kao što su „Osvetnici: Završnica”, „Black Panther” i „Kapetan Amerika: Ratnik zime” dolazi film koji donosi dugoočekivani susret Kapetanice Marvel (oskarovka Brie Larson), Ms. Marvel (Iman Vellani u svojem filmskom debiju nakon uspjeha serije „Ms. Marvel”) i Monice Rambeau (Teyonah Parris koja reprizira lik iz hvaljene serije „WandaVision”). I to u filmu omiljene redateljice kritičara, Nije DaCoste, skladateljice Laure Karpman (nominirane za Oscara za film „Američka fikcija”) i snimatelja Seana Bobbitta (nominiranog za Oscara za filmu „Juda i crni mesija”).
Recept je to uspjeha filma „Marveli” koji će zasigurno požnjeti mnoge nagrade i osvojiti srca publike širom svijeta. Ne nužno našeg svijeta, ali postoji toliko paralelnih svemira da u jednom od njih čak i ovaj film može biti uspješnica.
Iako na papiru izgleda kao da su „Marveli”, jubilarni 33. film iz ove franšize koja je efektivno prestala s radom nakon filma „Osvetnici: Završnica”, sjajan film, kao što to skup njegovih sastojaka govori, daleko je to od istine. Konačan proizvod s Marvelove trake za isporučivanje sadržaja zbrkaniji je od poduže najave s početka najave iz koje možemo iščitati nekoliko elemenata koji nam govore da će ovo biti još jedan pokušaj studija da popravi poljuljanu reputaciju.
Međutim, izabrali su krivi film za to i pustili su ga u distribuciju u krivo vrijeme. Pogledao ga je krivi amaterski filmski kritičar koji se neće libiti pokopati ovaj film koliko god dublje može, ne zvao se on Ivan Marić!
I got 99 problems with this movie and Captain Marvel is one of them
Počnimo sa suludom premisom koju donose „Marveli” – tri junakinje udružuju se kako bi spriječile intergalaktičku prijetnju i spasile svijet od još jednog zlikovca koji se drznuo suprotstaviti junacima iz MCU-a… Već od te najave prosječni filmofil zaspe i to tri puta (u prosjeku)! Nakon što se probudi shvati da je pred njim film za koji će morati pogledati filmove „Kapetanica Marvel” (124 minute) i „Osvetnici: Završnica” (181 minuta) i serije „WandaVision” (350 minuta), „Ms. Marvel” (271 minuta) i „Secret Invasion” (223 minute).
Dalje, kako bi razumio radnju post-credits scena morat će pogledati i seriju „Hawkeye” (360 minuta) i bar neke filmove iz franšize o X-Men. To je, prema našem izračunu, najmanje 1.709 minuta iliti 28 sati i 29 minuta!
Zamislite sad da za gledanje bilo kojeg filma morate pogledati najmanje 14 dugometražnih filmova i doći ćete do zaključka da je već ovim postupkom film osuđen na omanji broj gledatelja koji još uvijek više-manje strastveno gledaju propast MCU-a u realnom vremenu.
Drugi veliki problem jest to što su tri superjunakinje koje se udružuju većinom ili ne toliko omiljene (Kapetanica Marvel) ili svjetski nepoznate (Ms. Marvel i Monica Rambeau/Photon). To što su se one udružile pokazuje ili mišljenje Marvela kako Brie Larson ne može sama iznijeti film nakon ne toliko dobrog filma iz 2019. ili luđačku potrebu za povezivanjem svega i svačega kako bi i onaj sadržaj koji gotovo nitko ne gleda (serija „Ms. Marvel” bila je najmanje gledana Marvelova serija) bio pogledan.
Dodamo li tome i okupljanje takozvanih Mladih Osvetnika i poveznicu s X-Men, dobijemo klasični marvelovski mamac za nastavke koji je tek mala količina goriva koje gura ovu olupinu naprijed.
Ono kad oskarovku nadmaši debitantica
Treći problem leži u Brie Larson koja je u prošlosti pokazala i svoje dramske („Soba”) i komičke vještine („Scott Pilgrim protiv svijeta”, „21 Jump Street”) koje su joj zaradile Oscara.
U filmu „Marveli” je vidno neraspoložena i odiše energijom stoljetnog hrasta, a ne osvajačice Oscara. Toliko je velik njen nedostatak karizme u pristupu ovoj ulozi da ju lako nadmaši Iman Vellani kao Ms. Marvel kojoj je ovo filmski debi.
Ostatak glumačke ekipe čine Zawe Ashton kao još jedan zaboravljivi Marvelov zlikovac (aplauz za svakog tko zna nabrojati pet Marvelovih zlikovaca koji su mu se urezali u pamćenje), Samuel L. Jackson kao Nick Fury, koji nakon traumatičnih događaja iz serije „Secret Invasion” ponovno postaje šaljivdžija i prosipa neduhovite one-linere, i trio glumaca koji čine obitelj Ms. Marvel. Potonji su tu samo da popune prazan prostor, baš kao i drugi glumci koji su ostavili toliko dobar dojam na nas da smo ih zaboravili do creditsa. Ako ne i prije.
Četvrti veliki problem s kojim se susreću „Marveli” leži u radnji koja se oslanja na događaje iz filma „Kapetanica Marvel”. Podsjećaju nas da je dotična superheroina svojom nepromišljenom odlukom uzrokovala genocid naroda Kree što je, naravno, krajnje neljubazno od nje, ako ne i kažnjivo zakonom. Što može Jupiter, ne može vol pa tako svi u filmu lagano prijeđu preko leševa i zaborave da je Kapetanica kriva za sve ono što im se događa. Čak ni Ms. Marvel, kojoj bi to trebalo biti jako velik udarac i poljuljati vjeru u sve ono što uzima zdravo za gotovo, nimalo teško ne pada!
Sama radnja je i više nego ridikulozna. Imamo planet na kojem ljudi govore pjevajući svaku rečenicu. Izvanzemaljske mačke koje jedu objekte puno veće od njih. Akcijske scene u kojima se ne zna tko pije, a tko plaća. Tu je i Nick Fury kao comic-relief lik koji ponovno pokazuje da Marvel ne zna što bi s njim i da je Samuel L. Jackson odavno nadišao ovako očajne filmove (L. Jackson bi se pod hitno trebao vratiti radu s velikanima filma poput Tarantina). Postupci nekih likova pokazuju da Marvel jednostavno nije briga, a među njima se izdvaja genocidnost Kapetanice Marvel.
Također, i odluka Ms. Marvel da se preseli iz New Jerseyja i to nakon što je opasnost prošla te drugi čudni postupci, odluke i dijalog. Sve nam to pokazuje da bi i ChatGPT mogao napisati bolji scenarij i daje nam za pravo reći da ovo nije film u kojem je u središtu radnja, već superherojština.
Završno poglavlje ili zašto bi kritičari trebali dobiti subvencionirani radni staž
Što je pak sad to, superherojština? To je pojam kojim označavamo filmove koji nisu tu da pretendiraju na Oscare, već su bliži Zlatnim malinama i čija je ciljana publika tu da bi odvela mozak na pašu. Nakon više od 800 pogledanih filmova, to je piscu ovih redaka gotovo nemoguće, tako da će iste kriterije primijeniti i na osvajače Oscara i na osvajače Zlatnih malina.
I zato, nekad dragi Marvelu, ovo djelce ti jednostavno ne prolazi i potrebno ga je preskočiti u širokom luku. Ako ne već preskočiti, onda zaobići. Ili napraviti salto preko njega. Ili pak iskopati rupu ispod njega. Uglavnom, nikad ga ne pogledati.
P.S. Zbog filmova kao „Marveli” čovjek poželi subvencionirani radni staž jer predstavljaju opasnost za rad moždanih vijuga.