Film

13 filmova za pandemijsku Noć vještica

Foto: Maciej Karon / Unsplash
Vrijeme čitanja: 5 minute

Iako je Noć vještica praznik koji je komercijalizirao zapadni svijet, ne možemo poreći da ipak u ovo doba postoji određena atmosfera na koju smo navikli 31. listopada svake godine. Nažalost, ove godine toga nema, barem ne što se javnih okupljanja i proslava tiče.

No, nema brige, ostanite doma uz dekicu i čaj (ili pivo, teška su vremena) i na popis za filmski halloween maraton stavite i neke (ili sve) od ovih filmova koji donose upravo spomenutu jezivu atmosferu. I ne, ova lista nema slučajno 13 prijedloga.


„Hocus Pocus”


Sarah Jessica Parker, Bette Midler i Kathy Najimy u ovom filmu utjelovljuju tri sestre vještice koje čeznu za vječnom mladošću, a kada ubiju mladu djevojku krajem 17. stoljeća, obješene su – no ne bez bacanja određenih čini zbog kojih se probude 300 godina kasnije.

Iako film nije pridobio kritičare, danas ima kultni status među publikom, a to pokazuje i činjenica kako je u planu i nastavak, a koji bi trebao izaći na platformi Disney+.


„The Craft”


„The Craft” isto tako ima kultni status. Film iz 1996. godine o četiri djevojke koje u slobodno vrijeme koriste čarolije za osobni dobitak. Ipak, to ne prolazi bez negativnih posljedica. Uz samu tematiku koja se tada razlikovala od tipičnih filmova za tinejdžere, „The Craft” je klasik i zbog već spomenute halloween atmosfere. Isto tako, 28. listopada je izašao „The Craft: Legacy”, svojevrsni nastavak/remake ovog filma. Nisam ga pogledala, ali ne znam koliko dobar može biti s obzirom da je original već bio dovoljno razrađen i progresivan.


„Harry Potter”


Iako sam po sebi nije film vezan uz Noć vještica, na taj datum se događa mnogo bitnih stvari u ovom serijalu. Pretpostavljam kako znate da u ovom serijalu pratimo mladog čarobnjaka Harryja Pottera koji se sa svojim prijateljima Ronom i Hermionom bori protiv Onoga-Čije-Se-Ime-Ne-Smije-Izgovoriti.

A zašto biste ovo trebali pogledati baš na Noć vještica? Harryjevi roditelji ubijeni su 31. listopada, a kada je Harry bio na prvoj godini, na Noć vještica pušten je trol u tamnicu. Na drugoj godini je ponovno otvorena Odaja tajni, na trećoj je Sirius Black napao Debelu damu… nećemo nastaviti, poanta je jasna. Također, Double Trouble je jedna od upečatljivijih glazbenih tema ovog serijala koju izvode učenici na Noć vještica.


„Frankenweenie”


Crtani film o mladom znanstveniku Viktoru Frankesteinu koji oživi svojeg psa i najboljeg prijatelja Sparkyja. Nastao kao remake kratkog filma Tima Burtona iz 1984., „Frankweenie” je omaž romanu Mary Shelley „Frankenstein” i istoimenom filmu iz 1931. Film sadrži brojne reference na roman, kao i na prethodne verzije filmova, ali i ostale Burtonove filmove.

Postoje brojne teorije kako „Frankenweenie” uz „The Nightmare Before Christmas” i „Corpse Bride” čini jedan veliki film, ali sam Burton to nikad nije potvrdio, a postoje i brojni dokazi kako to nije slučaj. No ne škodi da provjerimo sami i ponovimo gradiva sva tri filma. Ali ako ćemo biti iskreni, gotovo svaki film Tima Burtona je utjelovljenje Noći vještica, pa nije nemoguć ni maraton filmova Tima Burtona.. samo prijedlažem.


„The Shining”


Klasik Stanleyja Kubricka o Jacku Torranceu koji s obitelji odlazi zimovati i čuvati hotel Overlook u planinama Colorada. Kada ih snježna oluja odsječe od svijeta, Jack postupno ludi, potpomognut duhovima prijašnjeg kućepazitelja i njegove obitelji.

Nastao po istoimenom romanu Stephena Kinga, naziv (Isijavanje) dolazi od psihičke moći koju posjeduje Jackov sin Danny koja mu omogućuje da vidi nesretnu prošlost hotela. Danny je glavni lik i u nastavku ovog filma iz 2019., „Doctor Sleep”. Radnja se događa nekoliko desetljeća nakon originala i sada odrasli Danny mora spasiti djevojčicu s moćima sličnima njegovim od kulta koji takvu djecu koristi za produljenje vlastitih života.


„Blair Witch Project”


„Blair Witch Project” je u modu vratio takozvane found-footage horore. Film je nastao na temelju scenarija od 35 stranica, a većina dijaloga je improvizirana. Radnja prati studente filma koji odlučuju napraviti dokumentarac o vještici iz Blaira, lokalnoj legendi Marylanda. Oni nestanu, a njihove snimke su pronađene godinu dana kasnije.

Smatra se kako je „Blair Witch Project” jedan od prvih filma za čiji je marketing u potpunosti bio zaslužan Internet. Na stranici filma su bili objavljeni posteri koji su prikazivali nestale studente i policijska izvješća. Cijela stvar je bila toliko uvjerljiva da je pokrenuta rasprava na Internetu radi li se o fikciji ili o dokumentarcu.

Nisam ljubitelj samih horora, ali „Blair Witch Project” me pridobio i veselila sam se nastavku iz 2016., no nisam impresionirana jer je zapravo bio loša kopija originala. S vedrije stane, čini se kako je u planu serija koja će se pridružiti već postojećem opusu knjiga, stripova i video igara koje tvore sada već Blair Witch franšizu.


„Ghostbusters”


Još jedan u nizu klasika, „Ghostbusters” je komedija koju ne treba posebno predstavljati. Ukoliko se nađete u New Yorku i vidite nešto nadrealno, znate koga trebate zvati. Uz dva originalna filma, 2016. je izašao i istoimeni ‘nastavak’ u paralelnom svemiru sa ženskim ghosbusterima. Nije odlično primljen, ali ga vrijedi pogledati zbog priglupog, ali zgodušnog recepcionista kojeg glumi Chris Hemsworth i girl powera koji je bio aktualan u filmovima u vrijeme izlaska ovog. Kao i u prethodnom slučaju radi se o franšizi sa serijama, stripovima i sličnim. Također, iduće godine izlazi i direktni nastavak nazvan „Ghostbusters: Afterlife” smješten 30 godina nakon originalnog filma.


„Psycho”


Hitchcockov triler iz 1960. iznjedrio je scenu s tušem koja je tada šokirala, a danas ostala kao jedna od najupečatljivijih u povijesti. Smatra se jednim on najboljih filmova u povijesti, a to dokazuje i broj nastavaka. Snimljena su tri direktna nastavka, jedan remake, te dvije serije.

Ovaj film je bio kontroverzan, između ostalog, i zbog prikazivanja wc školjke što se nikad prije nije dogodilo u mainstream medijima, kao i zbog svojevrsnog gender bendinga koje ipak neću pobliže objašnjavati ukoliko nikad niste gledali ovaj film. A za one koji su ga gledali, gradivo „Psycha” je uvijek vrijedno ponoviti.


„Get Out”


Film prati mladog Afroamerikanca koji sa svojom bijelom djevojkom odlazi posjetiti njene roditelje koji pri njihovom dolasku pokažu naznake rasizma s neugodnim komentarima. Ovaj film je možda i najbliži realnosti obzirom na situaciju u Americi posljednjih mjeseci, ali neka krajnjost je ipak samo dio hororca.

„Get Out” je nominiran i za četiri Oscara, uključujući Best Picture, a redatelj Jordan Peele je dobio zlatnog kipića za najbolji originalni scenarij. Peele je osim ovog, režirao i horor „Us” u kojem dvojnici napadnu obitelj na odmoru. Zvuči kao klišej, ali film je veoma hvaljen, a Peele koji se našao u horor filmovima trenutno radi i na remakeu „Candymana”, jednom od slasher klasika.


„Halloween”


Kad već spominjemo slasher klasike uoči Noći vještica, „Halloween” franšiza je neizostavna. Opet franšiza jer je od prvog filma 1978. izašlo još njih deset (s dva u planu), a uz to postoje stripovi, novele, videoigra…

Glavnu priču znamo, Michael Myers pokušava ubiti Laurie Strod (Jamie Lee Curtis). Ta will-they/won’t-they radnja se proteže u sedam od deset filmova. U „Halloweenu” iz 2018. događa se retkon odnosno poništena je sva radnja iz prijašnjih filmova, a radnja se događa 40 godina nakon originala. Na to se nadovezuju i nastavci koji izlaze 2021. i 2022, tako da se imamo čemu veseliti.


„The Goonies”


Tko od nas nije kao dijete htio pronaći mapu s blagom i spasiti kvart od ovrhe. Možda drugi dio i nije toliko vjerojatan, ali pirati i njihove tajne su oduvijek bile zanimljive. Kad grupa prijatelja koji sebe nazivaju Gooniesi pronađu mapu izgubljenog blaga legendarnog Jednookog Willyja, krenu pronaći zlato. No na tom putu ih pokuša zaustaviti obitelj kriminalaca koji blago žele za svoju korist.

Film je uvršten u američki Nacionalni filmski registar jer se smatra „kulturno, povijesni ili estetski bitnim”. Godinama se govori o mogućim nastavcima, no ništa nije definitivno zamišljeno i isplanirano. No svakih nekoliko godina izađe nova videoigra, a posljednja u nizu je dio Lego Dimensions u kojoj se pojavljuju likovi iz brojnih kultnih filmova.


„Scooby Doo”


Nećemo se praviti kako je „Scooby Doo” remek-djelo bez presedana, ali i film iz 2002. i nastavak iz 2004. posjeduju određeni šarm. Rješavanje misterija uz psa pametnjakovića, na sumnjivim, ali inače privlačnim lokacijama i vozeći Mystery Machine. Idealno filmsko štivo za pitomu Noć vještica. Ako nabavite i fini sendvič poput onih Scoobyja i Shaggyja, nema boljeg.


„Coraline”


„Coraline” nije još samo jedan crtić u nizu. Osobno ga nisam previše željna ponovo gledati jer je strašniji i od pravih hororaca. Pratimo 11-godišnju Coraline koja se s roditeljima preseli u staru vilu. Oni je previše ne doživljavaju jer rade na svojem vrtlarskom katalogu.

Coraline uskoro otkrije ulaz u alternativnu, naizgled veseliju stvarnost. Upoznaje mamu i tatu iz tog svijeta koji umjesto očiju imaju gumbe i više se brinu za nju nego njeni pravi roditelji. Dalje gledajte na vlastitu odgovornost, gumbe nakon ovog filma zaboravite na neko vrijeme.

Film je napravljen po knjizi Neila Gaimana koji je poznat i po romanu „American Gods” čija je ekranizacija započela 2017. godine. „Coraline” je nominiran za Oscara za najbolji crtani film, a dobio je Annie nagradu (najvažnija nagrada u svijetu crtića) za najbolju glazbu.

Be social

Komentari