Knjiga ukoričena ljudskom kožom
Znanstvenici s američkog Harvarda analizom su potvrdili da je knjiga francuskog pisca i pjesnika Arsènea Houssayea ukoričena ljudskom kožom. Naime, knjiga Des destinees de l’ame (Sudbina duše) već dugi niz godina stoji na polici Sveučilišne knjižnice Houghton, a uočene su još dvije sumnjive knjige, iako je za sada riječ o ovčjoj koži. Iz posvete knjige saznajemo da je koža oderana s mentalno poremećene žene koja je umrla od moždanog udara.
„Pogledate li malo bolje, lako ćete razabrati kožne pore. Knjiga o ljudskoj duši zaslužuje imati ljudski omot.“ – napisao je francuski književnik Arsène Houssaye.
Zvuči jezivo i morbidno, međutim postupak izrade korica od ljudske kože, koji se stručno zove antropodermička bibliopegija, nekoć je bila sasvim uobičajena praksa, a smatra se da je prva knjiga ukoričena ljudskim kožnim omotom bila Biblija iz 13. stoljeća. Od 17. do 19. stoljeća uglavnom su se uvezivale knjige iz medicinske tematike kako bi se odala čast preminulome, a najpoznatiji po toj praksi bio je Joseph Leidy, ugledni američki liječnik.