Ziher je ziher: preporuke za Interliber 2024.
Studeni nam je već tradicionalno mjesec neraskidivo povezan s knjigom. Već nam je svima poznato da se vrata Zagrebačkog velesajma otvaraju za sve ljubitelje pisane riječi i za one koji će to tek postati. Uz to, naravno, možete popiti kavicu i pojesti fritule.
Iako je jedan dio čari ovakvog sajma upravo lutanje i slučajni „ulovi”, bila sam slobodna za vas izdvojiti nekoliko naslova „ispod čekića” u slučaju da ipak ponestane inspiracije.
„Empuzij”, Olga Tokarczuk (Fraktura)
Prijevod s poljskog: Mladen Martić
Novi roman nobelovke Olge Tokarczuk preporuka je za sve koji vole koketirati s fantastikom, ali ne zalaziti previše u žanrovsku literaturu. Olga ovdje otvara velike teme ženskog pitanja i identiteta, ali umotane u celofan fantastičnih zbivanja kao što je to na sličan način učinila već i u romanu „Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju” progovorivši o pitanju prava životinja i ekologiji.
Mieczyslaw Wojnicz, mladić iz Lavova, početkom 1913. godine dolazi u idilično mjestašce Gorbersdorf u Donjoj Šleziji kako bi se liječio od sušice. Tamo je glasovito lječilište, a vrijeme provodi s nekoliko isto tako bolesnih muškaraca. Njihovi sati i šetnje ispunjeni su diskusijama o ženama i svijetu u skladu s najnovijim dostignućima u psihoanalizi toga vremena. Protkani, naravno, i predrasudama. Vrijeme krate i ispijanjem likera od lokalnih gljiva i jedenjem neobičnih tradicionalnih jela. Nakon navodnog samoubojstva lokalne žene, supruge voditelja pansiona u kojem se muškarci nalaze, Mieczyslaw počinje sumnjati da se u tom mjestu događa nešto čudno. Još kad sazna da svake godine u isto vrijeme u studenom u šumi nalaze rastrganog nekog od muških rezidenata, njegove sumnje počinju rasti.
Briljantan roman, savršen za čitanje u ove zimske dane kad se, uostalom, i radnja u njemu odvija.
View this post on Instagram
„Obitelj Mačkić u muzeju” i „Božić u obitelji Mačkić”, (Lulu Premium Knjiga)
Lucy Brownridge, ilustracije: Enyoung Seo
Apsolutni favorit među slikovnicama još od prošle godine kad smo dobili „Božić obitelji Mačkić”. Ove godine Lulu Premium Knjiga počastili su nas objavljivanjem novog nastavka avantura preslatkih Mačkića pa ako želite razveseliti najmlađe članove obitelji (ili sebe, kao što sam to ja učinila) ovo su knjige za vas. Bogate, detaljne i tople ilustracije u slikovnici s prozorčićima mogu tako biti zabava za male i velike. Zasad na Interliberu možete naći ove dvije predivne slikovnice, a nadamo se da će ih do iduće godine na sajmu biti još. Navijamo za nove avanture obitelji Mačkić!
View this post on Instagram
„Šetnja šumom”, Alice Melvin (Ibis grafika)
Još jedna slikovnica kao preporuka za ovogodišnju kupnju na Interliberu! Ova predivna i poučna knjižica također je varijacija na temu slikovnice s prozorčićima koji se otvaraju i otkrivaju tajne domova šumskih životinjica. Mali miš putuje od siječnja do prosinca kroz šumu i otkriva nam što se sve u njoj skriva tijekom godine počevši od zime, pa kroz proljeće, ljeto, jesen i ponovno zimu.
Alice Melvin je nagrađivana ilustratorica i dizajnerica iz Škotske. Kako bi izradila ilustracije za slikovnicu „Šetnja šumom”, provela je više od godinu dana skicirajući prizore iz prirode i promatrajući životinje i biljke u njihovim staništima u svojoj blizini.
View this post on Instagram
„Žena, život, sloboda”, priredila: Marjane Satrapi (Sandorf)
prijevod: Mirna Šimat
Krajnje aktualan, revolucionaran i vizualno zapanjujući strip album o sadašnjoj iranskoj revoluciji, koji je sastavila Marjane Satrapi, autorica remek-djela devete umjetnosti, Perzepolisa. Suradnja aktivista, umjetnika, novinara i akademika okupljenih u ovom stripu prikazuje povijesni ustanak, a ostvarena je u znak solidarnosti s iranskim narodom i u obranu prava žena.16. rujna 2022. u Iranu pogiba studentica Mahsa Amini, pod udarcima policije za vjerski moral zato što nije pravilno nosila veo. njezina mučenička smrt podiže val prosvjeda koji se širi diljem zemlje pod krilaticom Žena, život, sloboda – riječima koje su odjekivala diljem svijeta tijekom skupova solidarnosti. Marjane Satrapi, autorica ‘Perzepolisa’, povodom prve godišnjice prosvjeda okupila je trojicu stručnjaka, Farida Vahida, politologa, Jean-Pierrea Perrina, iskusnog izvjestitelja i Abbasa Milanija, povjesničara te sedamnaest velikih strip-talenata iz Europe, SAD-a i Irana kako bi ispričali priču o ovom velikom događaju za mlade i za sve nas.
„Umjetnost – vodič kroz povijest i djela”, Stephen Farthing (Školska knjiga)
Odličan priručnik za sve ljubitelje umjetnosti s više od 1000 slika i detaljnim uvodom koji čitateljima pomaže da shvate i uhvate kontekst nastanka najvećih djela svjetske umjetnosti. Ovo je drugo i revidirano izdanje knjige, ovaj put u polumekom uvezu. Kao nekome tko skuplja knjige iz područja umjetnosti izlazak ove knjige bila je lijepa vijest. Sve ono o čemu nismo dovoljno pozorno slušali na predavanjima iz povijesti umjetnosti u srednjoj školi nalazi se na stranicama ove knjige. Ne časite časa, vrijedi ju imati na polici!
View this post on Instagram
Naravno, gore navedeni prijedlozi samo su vrh sante leda novih izdanja koja su obilježila 2024. godinu. Kako ne bih pisala traktat, navela sam samo nekoliko naslova koji su mi bili iznimno interesantni ove godine. To ne znači da ih nema još jako puno. Preporučila bih još neke iako o većini nisam pisala:
„Priče o dragom Bogu”, Reiner Maria Rilke (Oceanmore)
prijevod: Marta Schwaiger
„Moja Afrika”, Karen Blixen (Iris Illyrica)
prijevod: Edin Badić
„Led Zeppelin: biografija”, Bob Spitz (Rockmark)
prijevod: Stjepan Vrečko
„Znaš li gdje je Špišić Bukovica?”, Ivana Lulić (Alegria)
Kupujte knjige, čitajte još više i sretan ulov!