
Vrijeme čitanja: 7 minute Dvijetisućite su obilježile milenijalce, a ove pjesme ne samo 2002. godinu, nego i naše glazbene živote.

Vrijeme čitanja: 6 minute Lik Eddieja Munsona na neki je način arhetip i možemo ga svrstati u široku mrežu svojevrsne morfologije priče (gospon Propp, no pun intended), no on je također i tragedija našeg društva koje, iako čvrsto vjerujemo da nije tako, zapravo ne napreduje mnogo.
“Kraljevstvo nade” (E. Johansson): Akcija koja ne prestaje
17.02.2021.
„Kraljevstvo nade” treći je roman domaćeg autora Leontina Čape Milenića (koji se potpisuje pod pseudonimom Eric Johansson), a koji stoji iza humoristične posvete žanru mača i magije koja je inspirirana „Conanom”, „Gospodarom prstenova”, „Narnijom”, „Amberom” te grčkim i nordijskim mitovima. Također, to je odavanje počasti Terryju Pratchettu, Rogeru Zelaznyju, J.R.R. Tolkienu i C.S. Lewisu.

Foto: Marin Pavelić
Borba protiv zla
Radnja je smještena u mističnom kraljevstvu Windir gdje živi postolar Angus Mord, ljubitelj crne magije. Nakon što sugrađani ne mogu više trpjeti njegove tamne rituale, oni kucaju na njegova vrata držeći vile i baklje što prisili Angusa Morda na sklapanje dogovora s ružnim demonom ludila Thanathosom (grč. smrt). U zamjenu za nekoliko hramova posvećenih demonu i vlastitu dušu, Angus Mord dobiva veliku moć i kraljevstvo te postaje nemilosrdnim tiraninom željnim širenja teritorija. Nada postoji u obliku čete junaka koju predvodi Wilhelm Wotan, mladić s pravom na krunu.
U svojoj srži imamo roman koji prenosi temu koju možemo pronaći u mnogim drugim romanima istog žanra, poput „Hobita”, „Gospodara prstenova” i „Igre prijestolja”, a to je rušenje diktature zlih vladara kako bi zavladao mir s postavljanjem dobrog vladara. Autor svojim britkim pisanjem i bogatstvom likova ostavlja autentični trag u ovome žanru.

Foto: Marin Pavelić
Što čini priču posebnom?
Roman je šarena lepeza likova u kojem možemo naći vještice, čarobnjake, patuljke, vilenjake, faunove, gnomove, trolove, kraljeve, kraljice i hrabre te prestrašene ratnike. Sam krajolik odražava tu različitost u imenima poput Klanac krvavih suza, Rijeka beznađa i Dolina usnulih kraljeva, a mapa se nalazi u samoj knjizi. Autor kombinira brojne elemente fantasy žanra u knjigu od 180 stranica.
Autor je inače magistrirao povijest i hrvatsku književnost, a svoje široko poznavanje mitologije i povijesti prožeo je cijelim romanom. Najviše je prisutna nordijska mitologija što je najočitije u imenu Midgard (središnja zemlja) kojim naziva svoj izmišljeni svijet. Prezime glavnoga lika Wotan jedno je od mnogih imena za Odina, vrhovnog boga Asgarda. Samo ime Odin označava vrhovno božanstvo u religiji kraljevstva Windira i Wiganda.
Stil oštar poput mača
Upravo njezina kratkoća ispunjena bogatim sadržajem i nepredvidljivim preokretima te rušenje klišeja je ono što čini radnju dinamičnom, brzom i bez stajanja. Živopisno predstavljeni događaji pružaju osjećaj blizak gledanju filma Quentina Tarantina u kojem se akcija nastavlja u svakoj sceni. Autor nas vodi kroz ulične borbe, sukobe u krčmama, ali i kroz bitke epskih veličina koje su uvijek ispunjene visokim rizikom. Česti dijalozi ispunjeni humorom i lukavim dosjetkama sigurno će u svakome čitatelju izmamiti osmijeh. Roman je vrlo pitak zbog svoje britkosti i direktnosti bez žrtvovanja dubine koja se nalazi između redaka, a poručuje nam koliko moć i vladanje nad drugima može biti opojno.
Najveća snaga knjige je i njezina mana jer koji sporiji trenutak dao bi mogućnost dubljeg povezivanja s likovima koju su zanimljivi i humoristični. Svijet Windira mogao je biti više istražen, njegova pravila i povijest dublje predstavljeni, ali i bez toga „Kraljevstvo nade” ostaje cjelovito djelo koje će zadovoljiti poznavatelje fantasyja. Također, može poslužiti i kao uvod u žanr. Odmah je na prvi pogled uočljivo koliko Eric Johansson nesebično voli ovaj žanr jer roman je napisan sa srcem i iz ljubavi prema Windiru.
Ovaj je sadržaj sufinanciran sredstvima Fonda za pluralizam medija Agencije za elektroničke medije.
Podijeli svoje mišljenje putem ZiherMetra!
Komentari

Marin Pavelić
- “METRO 2033” (D. Glukhovski): Kada svijet potone u hladu betonsku tamu
- “Child 44” (T.R. Smith): Kako riješiti zločin u koji nitko ne vjeruje?
- Oscari 2021: Kategorija za najbolju režiju nikada nije bila toliko raznolika
- BircTalk, podcast sniman u kafićima: “Ideja nam je promovirati zagrebačke birceve”
- “Crveno i crno” (Stendhal): Što kada destruktivno licemjerje dođe u čovjekovu srž